Svet

Odlaže se ETIAS, uvodi se taksa za Šengen: Rampa i za Srbiju

Cilj ovog sistema je da se tačno zna ko prelazi granice EU i pre nego što osoba dođe na granicu, rekao je bivši evropski zvaničnik
Odlaže se ETIAS, uvodi se taksa za Šengen: Rampa i za Srbijuwww.globallookpress.com © Matthias Balk

Mesecima najavljivan sistem za informacije o putovanjima i odobravanje putovanja u zemlje EU (ETIAS) neće još zaživeti.

Prvi rok, koji je bio postavljen za 1. januar 2023, produžen je, a sudeći prema vestima iz EU, teško da će sistem biti u upotrebi tokom sledeće godine.

Iz Delegacije EU u BiH kažu za "Dojče vele" da uvođenje ovog sistema nema nikakve veze s bezviznim režimom, koji ostaje na snazi.

ETIAS je zamišljen kao automatizovani elektronski sistem koji omogućava ulazak i vodi evidenciju o posetiocima iz zemalja kojima nije potrebna viza za putovanje u Šengen zonu.

"Očekuje se da će sistem postati operativan do kraja 2023", rekao je portparol Delegacije EU u BiH Ferdinand Koenig.

Kontrola pre granice

ETIAS sistem je sličan ESTA sistemu u SAD koji građanima zemalja kojima nije potrebna viza omogućava brži prelazak granice.

Bivši predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker je 2016. rekao da je cilj uvođenja ovog sistema da se tačno zna ko prelazi granice EU i pre nego je ta osoba prešla granicu. Dakle, neka vrsta kontrole i pre pojavljivanja na granici.

Konačnu odluku će doneti Evropska komisija, a zemlje Zapadnog Balkana na koje se ona odnosi su BiH, Albanija, Severna Makedonija i Crna Gora.

Za sve te zemlje potreban je samo biometrijski pasoš za popunu ETIAS dokumenta.

Putovanje iz Srbije

Građani Srbije trenutno mogu da putuju u evropsku šengensku zonu bez vize ili bilo kakvog prethodnog odobrenja, ali od 2023. godine to više neće biti moguće.

Što se tiče Srbije, na internet stranicama evropskih institucija navodi se da je takođe potreban samo biometrijski pasoš, osim u slučaju izdavanja putne isprave od Koordinacione uprave Srbije, kada je potrebna viza za ulazak u zemlje EU, piše "Dojče vele".

Naši građani će popunjavati onlajn formular za prijavu na zvaničnoj ETIAS veb stranici ili mobilnoj aplikaciji, koje će biti pokrenute kada ETIAS postane operativan. Prijavu šaljete najkasnije 96 sati pre datuma putovanja, a u njoj navodite adresu e-pošte, zatim podatke o pasošu, kao i lične podatke.

Naknada za prijavu iznosiće sedam evra za sve podnosioce zahteva koji su stariji od 18, a mlađi od 70 godina. Naknada u iznosu od sedam evra naplaćuje se prilikom podnošenja prijave i to je jedina naknada koju je neophodno platiti. Maloletnici i lica starija od 70 godina dobiće ETIAS besplatno.

Za prijavu će vam biti potrebno 10 minuta a na odobrenje se čeka nekoliko minuta od trenutka podnošenja prijave.

Dobijeno odobrenje važiće tri godine i u tom periodu broj putovanja u zemlje EU nije ograničen. Uz ETIAS, građani Srbije moći će da ostanu u Evropskoj uniji najviše 90 dana u periodu od 180 dana.

Državljani Srbije će tako od novembra 2023. morati da imaju ETIAS za ulazak u sledećih 30 zemalja: Austriju, Belgiju, Bugarsku, Hrvatsku, Kipar, Češku, Dansku, Estoniju, Finsku, Francusku, Nemačku, Grčku, Mađarsku, Island, Italiju, Letoniju, Lihtenštajn, Litvaniju, Luksemburg, Maltu, Holandiju, Norvešku, Poljsku, Portugal, Rumuniju, Slovačku, Sloveniju, Španiju, Švedsku i Švajcarsku. Shodno tome, građanima Srbije će biti potreban ETIAS i da bi posetili sledeće evropske mikrodržave sa otvorenim granicama: Monako (preko Francuske), San Marino (preko Italije) i Vatikan (preko Italije), pišu domaći mediji.

Sistem bi trebalo da doprinese smanjenju aktuelnih bezbednosnih, zdravstvenih i migratornih rizika, a odnosi se na 63 države koje nisu članice Evropske unije, ali čiji građani mogu da putuju bez viza u šengensku zonu.

Kako se navodi, malo je verovatno da će građanima Srbije biti odbijen zahtev za ulazak u Evropsku uniju kada ETIAS bude pokrenut.

Ipak, prijava za ETIAS mogla bi biti odbijena ukoliko podnosilac ima kriminalnu prošlost, predstavlja opasnost za društvo ili se nalazi na listi za praćenje putovanja u vezi sa osumnjičenim teroristima. Takođe, razlog za odbijanje može biti i davanje lažnih informacija tokom prijave, kao i putovanje iz oblasti sa epidemijom/pandemijom, zbog čega podnosilac prijave može predstavljati opasnost po javno zdravlje.

Putnici iz zemalja za koje je omogućen bezvizni režim putovanja u EU i dalje će moći da putuju bez vize.

image