Zelenski opleo po Trampu: Nije dobro obavešten, Ukrajinci me vole

Zelenski je odbacio predlog da Ukrajina isporuči SAD mineralne resurse u zamenu za pomoć i naglasio da bezbednosne garancije moraju biti uključene u svaki sporazum

Ukrajina bi trebalo da dobije bezbednosne garancije u zamenu za retke metale koje će isporučiti SAD, izjavio je Vladimir Zelenski u intervjuu za turski televizijski kanal "Si-en-en Turk".

Američki predsednik Donald Tramp izjavio je 3. februara da SAD očekuju od Ukrajine da obezbedi garancije za snabdevanje američke privrede retkim metalima u zamenu za finansijsku i vojnu pomoć koju joj pruža Vašington. List "Vašington post", pozivajući se na članove Kongresa, izvestio je 14. februara da su mu američki zvaničnici na sastanku sa Zelenskim u Minhenu ponudili da potpiše dokument kojim će se na SAD preneti prava na 50 odsto još ukrajinskih mineralnih resursa koji tek treba da se vade.

"U ovom projektu nije bilo nikakvih garancija bezbednosti. Zato bez bezbednosnih garancija neće biti fer. Rekao sam: 'Ovaj dokument nije spreman, nećemo ga potpisati'. Uvek sam otvoren da vi ulažete u našu zemlju, u naše prirodne resurse. Siguran sam da naše društvo to podržava, da to podržava naš parlament. Ali ako želimo nešto da damo, moramo da dobijemo nešto zauzvrat. Mislim da je to pošteno. Ako ne možemo ovo da zaštitimo, o čemu onda pričamo? Upravo o tome i govorimo", izjavio je Zelenski.

Na pitanje šta bi predstavljalo najbolje bezbednosne garancije za Ukrajinu, Zelenski je odgovorio kako je "NATO najjača garancija".

Istakao je da mu nisu neophodne američke trupe sa sistemima protivvazduhoplovne odbrane, jer Ukrajina "ima svoje ljude koji mogu da upravljaju tim sistemima". Međutim, nadovezao se na to pitanjem da li Ukrajina uopšte "može dobiti licence za proizvodnju projektila ili delova za Patriot sisteme".

Dodao je da jedan neimenovani grad trenutno ima probleme sa protivvazduhoplovnom odbranom jer mu je ponestalo raketa.

Osim toga, on je odgovorio na izjave Donalda Trampa, uključujući njegov zahtev za održavanje izbora u Ukrajini.

"Nikada ne komentarišem rejtinge popularnosti, posebno ne svoje ili rejtinge drugih lidera", rekao je Zelenski, naglasivši kako mu, prema poslednjoj anketi, veruje 58 odsto Ukrajinaca, te da stoga trenutno ne bi niko mogao da zauzme njegovo mesto predsednika države.

Oštro je odgovorio na izjave Donalda Trampa o anketama javnog mnjenja, skrenuvši pažnju na to kako je samo jedan odsto Ukrajinaca za to da Ukrajina napravi sve ustupke Rusiji.

Jasno je stavio do znanja da je Rusija "kriva strana" i da je nemoguće "oprati je kao novac" ili "isprati" njenu odgovornost za izbijanje rata.

"Možda mislite da se sve može rešiti dogovorima. To je nemoguće. Niko u Ukrajini ne veruje Putinu. Potrebne su nam jasne bezbednosne garancije", naglasio je Zelenski.

Direktno je pozvao Kita Keloga, Trampovog savetnika za nacionalnu bezbednost, da lično vidi posledice rata u Ukrajini.

"Neka Kelog to vidi danas… neka prošeta po Kijevu i drugim gradovima. Nedostaje 20, 30 odsto prestonice, jer je uništeno", rekao je Zelenski.

Zelenski izaziva Keloga da razgovara sa Ukrajincima i sazna njihovo mišljenje o Trampovim izjavama i "da li veruju svom predsedniku ili Putinu".

"Važno je samo izaći i razgovarati sa narodom. Neka sam izabere kuda će ići. On ovde ima svog ambasadora. Važno je da sam vidi šta se dešava. A onda sam spreman da odem s njim na front. Ići ćemo, neka razgovara sa vojnicima", poručio je Zelenski.

Zelenski je izjavio i kako je njegova zemlja "mnogo jača nego na početku sukoba", odbacujući narative o "neuspehu Ukrajine da se odupre, Rusima koji osvajaju sve i predstavljaju snažnu vojsku".

"Sada smo mnogo otporniji, i to nam garantuje sposobnost da dostojanstveno razgovaramo – kao jednaki, sa partnerima, saveznicima ili bez njih", izjavio je Zelenski, ističući i da je Ukrajina sada samostalnija jer "proizvodi 30 odsto svega što im je potrebno".

Osporio je tvrdnje ponovo izabranog američkog predsednika Donalda Trampa kako su Sjedinjene Države dale Ukrajini 500 milijardi dolara, kao i ideju da Kijev treba da "vrati" tu pomoć kroz sporazum o eksploataciji mineralnih resursa. "To nije ozbiljan razgovor", poručio je Zelenski, dodavši da je spreman da radi "na ozbiljnom dokumentu" ako on sadrži bezbednosne garancije.

"U redu, hajde da napravimo dogovor. Hajde da podelimo (resurse), u zavisnosti od investicija… ali nama su potrebne bezbednosne garancije", naglasio je Zelenski.

Napomenuo je da spreman da američki predlog učini javnim, ali da ne veruje da bi to pomoglo njihovim bilateralnim odnosima.

"Ovaj dokument nije spreman. On je van mojih ovlašćenja, van ustava i zakona Ukrajine. Nešto (u njemu) je pod jurisdikcijom zakona države Njujork. Ali, što je najvažnije, u njemu nema ni reči o bezbednosnim garancijama", rekao je Zelenski.

Zelenski je naglasio kako svi žele pobedu - i Tramp, i Ukrajina, i saveznici - ali da trenutna situacija nije jasna. "Hajde da stavimo procente na papir - to je bio moj predlog. Ali ja štitim Ukrajinu. Ne mogu je prodati. Ne mogu prodati našu državu", istakao je on.

Govoreći o bezbednosnim garancijama, Zelenski je priznao da je njihovo postizanje van NATO-a komplikovano, jer "nemamo mnogo postojećih formata za bezbednosne garancije, niti vremena da izgradimo nešto novo". Zato smatra da je NATO "prirodni garant bilo kog dogovora" i da bi članstvo u Alijansi osiguralo stabilnost Ukrajini.

"Razumem da svaki put kada pomenem NATO, neki ne žele da čak ni izgovorimo tu reč, ali to je realnost u kojoj se nalazimo", rekao je Zelenski.

Osvrnuo se i na odnos s Moskvom, naglasivši da Ukrajina "ne igra igre, nema tajnih dogovora, govori ono što misli, bez obzira na to da li Rusi slušaju ili ne".

Smatra da se bezbednosne garancije mogu postići ili kroz NATO, ili kroz jačanje ukrajinske vojske uz finansiranje, snabdevanje oružjem i jačanjem protivvazdušne odbrane.

Pored toga, kritikovao je "veliku količinu dezinformacija koje dolaze iz Rusije“, istaknuvši da se te informacije šire i u SAD.

"Nažalost, predsednik Tramp, uz sve dužno poštovanje prema njemu kao lideru nacije koju veoma cenimo… živi u ovom mehuru dezinformacija", izjavio je Zelenski.

Dodao je da će razmotriti prikupljanje više podataka o poverenju u ključne svetske lidere kako bi se suprotstavio dezinformacijima koje stižu iz Rusije, naglasivši kako je "sve ovo veoma zabrinjavajuće", jer se čini kako bi se oslabila Ukrajina.

Upozorio je i da u "krug dezinformacija oko predsednika Trampa" spadaju i predstavnici povezani sa mađarskom i slovačkom vladom.

Osvrnuo se i na pregovore u Rijadu, uputivši kritike predstavnicima Sjedinjenih Država zbog toga što su "rusku invaziju Ukrajine" nazivali "konfliktom", a ne "ratom koji Putin vodi protiv nas". Sličan problem pojavio se i sa prethodnom američkom administracijom, kada je morao da se "bori" protiv zvaničnog dokumenta koji je "rat opisivao kao 'konflikt'", jer to ublažava stanje u kom se Ukrajina nalazi.

Zelenski je, između ostalog, zamerio Trampu to što je izjavio kako većina podrške Ukrajini dolazi iz SAD, jer to nije u skladu sa "pravim činjenicama".

On je optužio Sjedinjene Države da su pomogle Rusiji da izađe iz međunarodne izolacije, iako je, kako tvrdi, ta navodna izolacija bila potpuno opravdana.

Komentarišući nedavne diplomatske razgovore, Zelenski je ocenio da oni nisu bili pozitivni za Ukrajinu. "Ono što rade je da izvlače Putina iz izolacije, a Rusi su zadovoljni jer je fokus razgovora na njima", rekao je, dodavši da Rusija pokušava da se "prikaže kao žrtva, što je nešto novo".

Istakao je da je Ukrajina poslala "snažnu poruku Evropi" tokom sastanaka sa evropskim liderima, a najavio je i nove razgovore, uključujući posetu Velikoj Britaniji "u narednih nekoliko nedelja". Glavna tema tih razgovora biće "šta je Evropa spremna da uradi kako bi pomogla Ukrajini u slučaju smanjenja pomoći iz SAD ili drugih promena", pri čemu Ukrajina računa na "jedinstven stav saveznika u Evropi".

Najavio je da će 24. februara, na godišnjicu početka rata punih razmera, biti održan hibridni sastanak.

Takođe je komentarisao svoje nedavne razgovore sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima i Turskom, sugerišući da bi Ankara potencijalno mogla da pruži bezbednosne garancije Ukrajini.