Svet

"Dan uveče" o mirovnim pregovorima u Rijadu: Ko su najveći gubitnici?

Novinar Nebojša Malić ističe da su rukavice skinute tek danas i to nakon izjave Vladimira Zelenskog da Donald Tramp nije dobro obavešten, tek sada je američki predsednik otvoreno rekao šta misli o Ukrajini i o Zelenskom lično
"Dan uveče" o mirovnim pregovorima u Rijadu: Ko su najveći gubitnici?© Принтскрин

Sastanak ruskog i američkog državnog vrha u Rijadu glavna je geopolitička tema danas. Na njemu nije bilo predstavnika Ukrajine - imali su tri godine da pregovaraju poručio je američki predsednik Donald Tramp. A ovo je samo jedna od oštrih kritika koje je uputio na račun, kako je rekao, prosečnog komičara i diktatora Vladimira Zelenskog čiji interes ne predstavlja "mir već isključivo novac".

Koji vremenski period nas deli od prekida ratnih dejstava u Ukrajini, pod kojim okolnostima će doći do primirja, kako će nakon njih izgledati Rusija a kako Ukrajina, gde je Evropa u celoj ovoj priči i da li je Amerika shvatila da su ustupci Rusiji ipak neophodni da bi se završio razgovarali su večeras u emisiji "Dan uveče" na RT Balkan novinar Nebojša Malić i diplomata Branko Branković.

Počeli smo da se udaljavamo sa ivice propasti dokle nas je dovela Bajdenova administracija, poručio je šef ruske diplomatije Sergej Lavrov usled prve runde rusko-američkih pregovora u Rijadu, dok je Bela kuća ovo opisala kao "monumentalan" korak ka postizanju mira u Ukrajini.

Komentatori primećuju da je sastanak u Rijadu dao rezultate kakvi nisu viđeni još od vremena hladnog rata — odnosno, da se Vašington složio da će ubuduće uzimati ruske interese u obzir, što je otkrio član ruskog pregovaračkog tima i pomoćnik Vladimira Putina, Jurij Ušakov. Stejt department je saopštio da će dve strane uspostaviti mehanizam za konsultaciju zarad otklanjanja sporova u bilateralnim odnosima.

Novinar Nebojša Malić ističe da su rukavice skinute tek danas i to nakon izjave Zelenskog da Tramp nije dobro obavešten, i da je tek sada američki predsednik otvoreno rekao šta misli o Ukrajini i o Zelenskom lično.

Prema rečima Malića, sve što je Tramp sasuo u lice Zelenskom nije diplomatski rečeno ali, kako ističe, to je stil novog američkog predsednika.

"Od ovoga nema oporavka. Zelenski treba da obrati pažnju jer mislim da je njegovom političkom životu odzvonilo", kaže Malić i naglašava da i "kada bi se sutra održali izbori u Ukrajini, na njima bi pobedio bilo ko osim Zelenskog".

On je naveo da Zelenski odbija da organizuje izbore, jer je to "zabranjeno ustavom".

"Ustavom je zabranjeno i da Zelenski nakon isteka mandata bude na čelu Ukrajine, ali nikom ništa. Šta su zakoni kad je on umislio da je neki vitezu na belom konju kojeg treba da podržava ceo svet. Kao što vidimo, prvo to nije ceo svet, drugo nije ni samo Evropa, a pogotovu sad nije Amerika", ističe Malić.

Opstanak EU i NATO pod znakom pitanja

Komentarišući Trampove navode da  je Zelenski diktator i to onaj koga interesuje isključivo novac i koga ne zanima mir, kao i da je u rat Ukrajina ušla bez mogućnosti da u njemu pobedi, diplomata Branko Branković ističe da je Zapad ipak verovao da će Ukrajina pobediti i podseća da je bivša nemačka kancelarka Angela Merkel priznala da su Minski sporazumi potpisani da bi se dobilo na vremenu i da bi se Ukrajina naoružala.

"Svi na Zapadu su računali na unutrašnje neprijatelje Putina, jer su očigledno uložili velike pare,  misleći da to što ima u Moskvi ima neku veliku snagu, ali snage nema niti je bilo u toj meri da bi u zajedničkom ukarajinsko-unutrašnjem sukobu mogli da skinu Putina",  kaže Branković i dodaje da je tu i ideja da "rasparčaju Rusiju".

Prema njegovim rečima, to je "jedna suluda ideja koja ne drži vodu, ni vojno, a ni kako god hoćete".

"Znate da  Kina i Rusija od 1945. godine nisu bile u ovako dobrim odnosima, a prvi put se javlja i BRIKS, prema tome, da li bi Kina tek tako pustila da se rasparča Rusija, da nuklearne snage NATO-a ili Amerike dođu na granicu? Naravno da ne",  ističe Branković.

On je dodao da ga čudi pogrešna procena, jer, kako kaže, obaveštajci na Zapadu i ljudi koji se bave politikom nisu neznalice, ali navodi da ne zna čime su se rukovodili kad su mogli da dođu do zaključka da naoružaju Ukrajinu koja će da krene na Rusiju.

"Rusija ima pametnu obaveštajnu službu, koja je prokljuvila šta i kako se radi, pa ovo što su oni uradili, prema meni, nije agresija već to je takozvani Pre-emptive attack, napad kada znam da ćete vi mene da napadnete, pa ću ja da napadnem tebe da te sprečim u tome", pojašnjava diplomata i dodavši da je za to bilo mnogo osnova.

Navodi neispunjenje sporazuma iz Minska, oko osam milina Rusa koji žive u Donbasu i u delu koji je sada Rusija, a prema njegovim rečima, "znamo i šta je Azov radio i kako su se ponašali, prema tome to je bila osnova da je Rusija mogla s pravom da krene u Pre-emptive attack".

On je ocenio da je "kad se sve sabere, ovo takav promašaj Zapada, u vezi sa svetskom strategijom, sa svetskim poimanjem onoga šta se događa, i onoga šta će se ubuduće dešavati na kugli zemaljskoj, sa aspekta i ekonomije i prava i politike".

"Pored Ukrajine Zapadna Evropa je najveći gubitnik", ističe Branković i dodaje da je uvođenje sankcija bila "beznadežna stvar", koja je dovela do toga da evropske vlade padaju "kao kruške".

Branković je rekao da je ekonomska situacija u Evropi takva da je i Evropska unija pod velikim znakom pitanja, kao i NATO, koji je kako smatra , u mnogo goroj poziciji.

image