
Šta se desilo u Briselu iza zatvorenih vrata: Pentagon demantuje povlačenje SAD iz Evrope

Vest da je ministar odbrane SAD Pit Hegset nagovestio smanjenje broja američkih vojnika u Evropi – ili čak njihovo potpuno povlačenje – obišla je svet u četvrtak, ali iz Pentagona je odlučno demantuju.
Hegset se nedavno sastao sa ukrajinskom delegacijom u Briselu i navodno im saopštio, na sastanku iza zatvorenih vrata, da bi Vašington mogao da povuče "značajan broj" svojih vojnika sa evropskog kontinenta, kako bi se usredsredio na granicu sa Meksikom i odnose sa Kinom.
Televizijska mreža En-Bi-Si (NBC), koja je plasirala tu informaciju, pozvala se na "pet američkih zvaničnika i još jednu osobu kojoj se sastanak bio poznat", ali nikoga nije citirala poimence.
"Vaš izveštaj je 100 odsto lažan", odgovorio je En-Bi-Siju portparol Pentagona Džon Uljot, dodavši da je Hegset "niti objavio, niti dao vremenski rok, za povlačenje američkih trupa iz Evrope".
NBC je uredno preneo Uljotovu izjavu ali je nastavio da izveštava kao da je nije bilo. Prema tom američkom mediju, Ukrajinci su bili "alarmirani" Hegsetovim nagoveštajem napuštanja što Kijeva što Evrope.

Isti kanal navodi da su neki zvaničnici Stejt departmenta savetovali Hegseta da ništa ne govori javno o šansama Ukrajine da uđe u NATO i da je u napisanom govoru stajalo samo da bezbednosne garancije Kijev "ne bi trebalo da dobije kroz članstvo" u bloku.
Prema Uljotu, ni ovo nije istina.
Nemački list "Bild" javio je u sredu da bi SAD mogle da povuku vojsku iz svih članica NATO koje su se pridružile posle 1991. godine, pozivajući se na neimenovanog "istočnoevropskog bezbednosnog zvaničnika".
Na pitanje da li bi to značilo povlačenje i sa tzv. Kosova, NATO je odgovorio da je u "stalnom procesu prilagođavanja kako bi se uskladio sa promenljivim okruženjem" i da je posvećen "stabilnosti na Zapadnom Balkanu".