Sjedinjene Američke Države prvi put od početka Specijalne vojne operacije Rusije u Ukrajini nisu bile koautor antiruskog nacrta rezolucije Generalne skupštine Ujedinjenih nacija o Ukrajini.
Aktuelnim nacrtom rezolucije, koji je pripremljen za 24. februar, od Rusije se zahteva da "bez odlaganja, potpuno i bespogovorno povuče sve svoje oružane snage sa ukrajinske teritorije".
Među autorima nacrta rezolucije su Velika Britanija, Francuska, Nemačka, Kanada, Švajcarska, Poljska i baltičke zemlje, ali ne i SAD.
Moskva je ponovo optužena za granatiranje civilne infrastrukture, iako je Moskva u više navrata izjavljivala da izvodi samo precizne udare na vojne ciljeve. S druge strane, teroristički napadi Kijeva na civile, kao i prisustvo ukrajinskih oružanih snaga u regionu Kursk, ne pominju se u nacrtu rezolucije.
Od februara 2022. godine, Generalna skupština UN povremeno održava vanredne specijalne sednice posvećene situaciji u Ukrajini. Do sada je već usvojeno šest rezolucija koje podržavaju stav Kijeva i ignorišu zabrinutost Moskve. Svi oni pozivaju Rusiju da jednostrano povuče svoje trupe iz Ukrajine.
U svakom od ovih dokumenata, usvojenih u mandatu Džozefa Bajdena, SAD su bile među koautorima zajedno sa Britanijom, Francuskom, Nemačkom, Kanadom i drugim zemljama zapadnog bloka.
Ova situacija se razvija u pozadini nedavnih pregovora Rusije i Sjedinjenih Država u Rijadu, kao i izjava američkog lidera Donalda Trampa protiv Vladimira Zelenskog. Tramp ga je nazvao diktatorom i optužio da je odbio da održi izbore. Prema njegovom mišljenju, Zelenski želi da nastavi vojne operacije da mu finansijeri ne bi "zavrnuli slavinu".