Svet

Senatori predlažu povlačenje SAD iz UN: Platforma za tiranine

Republikanski senatori pokrenuli su inicijativu da se SAD povuče iz Ujedinjenih nacija, jer organizacija ne promoviše američke interese, prenosi "Foks njuz"
Senatori predlažu povlačenje SAD iz UN: Platforma za tiranineGetty © Michael M. Santiago/

Senatori republikanci predložili su nacrt zakona o potpunom istupanju SAD iz Ujedinjenih nacija, navodi se u tekstu koji je objavio jedan od autora predloga Majk Li.

"Predsednik će u potpunosti opozvati članstvo Sjedinjenih Država u Ujedinjenim nacijama i u svim organima, specijalizovanim agencijama, komisijama ili drugim telima koja su formalno povezana sa Ujedinjenim nacijama", navodi se u tekstu.

Predlog zakona podrazumeva ukidanje finansiranja UN i njenih agencija, povlačenje iz sporazuma o sedištu u Njujorku, odbijanje zemlje da učestvuje u mirovnim misijama organizacije i zabrana ponovnog ulaska u organizaciju bez odobrenja Senata.

Senator Majk Li izjavio je da će Kongres razmotriti inicijativu za povlačenje Sjedinjenih Država iz UN i prestanak finansiranja organizacije.

Kako rekao za TV kanal "Foks njuz", UN troše novac na podrivanje interesa Vašingtona.

"UN su postale platforma za tiranine i mesto za napad na Ameriku i njene saveznike. Moramo da prestanemo da plaćamo za to", rekao je on.

Li je takođe doveo u pitanje šta su zapravo UN postigle tokom godina, jer uprkos svom novcu i radu, nisu uspele da spreče oružane sukobe, kršenje ljudskih prava i pandemije.

Takođe, mediji su danas izvestili da je Trampova administracija obustavila učešće američkih naučnika u ključnim procenama klimatskih promena u UN, izjavila su dva izvora koja imaju saznanja o tome, prenosi Rojters.

Naredba o prekidu rada utiče na članove osoblja američkog Programa za istraživanje globalnih promena i Nacionalne uprave za okeane i atmosferu koji rade sa ključnom radnom grupom Međuvladinog panela za klimatske promene.

To znači da SAD neće prisustvovati velikom plenarnom sastanku Međuvladinog panela o klimatskim promenama u Hangdžouu (IPCC), u Kini, sledeće nedelje, da bi planirali sedmu globalnu procenu klime, rekao je jedan od izvora.

Bela kuća je odbila da prokomentariše ova saznanja, a Stejt department nije odgovorio na zahtev da pruži komentar.

"Moć IPCC-a je da vlade, preduzeća i globalne institucije mogu da rade na osnovu zajedničkih zaključaka. To što su SAD potpuno uklonjene iz tog procesa je zabrinjavajuće", rekla je Delta Merner iz Unije zabrinutih naučnika. Dok će američki naučnici biti prisutni i nastaviti da rade na istraživanju klime koje koristi IPCC, osetiće se odsustvo SAD u IPCC procesu, navodi agencija.

Očekuje se da će se na sastanku u Hangdžou od 24. do 28. februara usvojiti nekoliko ključnih odluka koje će oblikovati ishode sledećih procena klime, uključujući oko uloge uklanjanja ugljenika i tehnologiju sakupljanja CO2 iz industrijskih emisija ili iz atmosfere i njegovo skladištenje kako bi se smanjio uticaj na klimatske promene. Kinesko ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je juče da nije upoznato sa povlačenjem američkih učesnika.

image