Geopolitički odjeci iz Rijada: Evropske zemlje da se probude i poboljšaju odnose sa Kinom

Džefri Saks tvrdi da su odnosi Kine i Evrope izuzetno važni i da mogu doneti ogromnu korist obema stranama. Kinezi Briselu ukazuju da su Kina i Evropska unija partneri, a ne rivali

List "Čajna dejli" sa velikom pažnjom je ispratio geopolitičke poteze na relaciji Moskva–Vašington via Rijad. Objavio je neku vrstu ankete ili pregleda stavova, u okviru čega su ugledni eksperti i zvaničnici istakli da evropske zemlje treba da se probude i poboljšaju svoje odnose sa Kinom, kako bi iskoristile ogromnu šansu koja se ukazala, a koja bi poljuljane odnose na relaciji Brisel–Peking vratila na polje obostrane koristi.

Evropska unija (EU) je do sada slepo sledila spoljnu politiku Sjedinjenih Američkih Država (SAD) koja joj se višestruko obila o glavu, pre svega u ekonomskom i političkom smislu.

Čitajući izjave eksperata i zvaničnika objavljene u "Čajna dejliju", naprosto se nameće slika evroazijskog prostora koji polako počinje da se formatizuje u svojoj prirodnoj konfiguraciji saradnje različitih civilizacija, kultura i ekonomija.

Džefri Saks: Evropa da se probudi...

Džefri Saks, poznati američki ekonomista i profesor Univerziteta Kolumbija, rekao je za "Čajna dejli" da su odnosi Kine i Evrope izuzetno važni i da mogu doneti ogromnu korist obema stranama.

Kako ističe Džefri Saks, Evropa treba da se probudi i ne treba da ima samo američku spoljnopolitičku strategiju – već svoju sopstvenu.

"Nadam se da će dolazak Trampove administracije podariti Evropi spoznaju: potrebna nam je nezavisna, poštovana spoljna politika, a to bi značilo dobre odnose sa Kinom – trgovinu, investicije, partnerstvo u okviru 'Globalne kapije' (Global Gateway) i inicijative 'Pojas i put'", doslovno je naveo list "Čajna dejli".

Saks, koji je bio specijalni savetnik nekoliko generalnih sekretara Ujedinjenih nacija, rekao je da će "sve ovo biti ogromna dobit za obe strane". 

Vang: Povežimo "Pojas i put" i evropsku inicijativu "Globalne kapije"

"Čajna dejli" je naveo da se odjek Saksovih reči mogao čuti u izjavama kineskog ministra spoljnih poslova Vang Jia, koji je na Bezbednosnoj konferenciji u Minhenu 14. februara izjavio da je Kina spremna da poveže visokokvalitetnu saradnju u okviru inicijative "Pojas i put" sa strategijom EU "Globalne kapije", kako bi se "međusobno osnažili i osnažili ceo svet".

"Kina je uvek gledala na Evropu kao na važan pol u multipolarnom svetu. Dve strane su partneri, a ne rivali", rekao je Vang.

Napominjući da se ove godine obeležava 50. godišnjica uspostavljanja diplomatskih odnosa između Kine i onoga što danas nazivamo EU, Vang je rekao da je Kina spremna da sarađuje sa Evropom na produbljivanju strateške komunikacije i međusobno korisne saradnje, kako bi svet usmerila ka svetloj budućnosti mira, sigurnosti, prosperiteta i napretka.

Kritike zbog dosadašnjeg evropskog oponašanja politike SAD

Kišor Mahbubani, istaknuti naučnik i profesor Nacionalnog univerziteta u Singapuru i Azijskog istraživačkog instituta, takođe je kritikovao Evropu zbog oponašanja neprijateljske politike SAD prema Kini.

"Koji su geopolitički pritisci izazvali pad odnosa između EU i Kine? Evropljani su glupo verovali da će im slepa lojalnost američkim geopolitičkim prioritetima doneti bogate geopolitičke dividende. Umesto toga, udarili su ih u lice", prenosi "Čajna dejli".

Napominje se da je Mahbubani svakako mislio na dramatično pogoršanje odnosa između SAD i EU u poslednjim nedeljama, zbog krize u Ukrajini i mogućih trgovinskih sukoba.

Mahbubani, koji je nekada bio stalni predstavnik Singapura pri UN, rekao je da Kina može pomoći EU da se nosi sa stvarnim dugoročnim geopolitičkim noćnim morama, s obzirom na demografsku eksploziju u Africi, jer bi, kako je Mahbubani naveo, talas afričkih migranata u Evropu mogao da iznedri lidere kao što je Tramp.

Kineske investicije "drže" Afrikance kod kuće

Mahbubani je pojasnio da Evropljani treba da pozdrave svaku stranu investiciju u Africi, u prvom redu svakako misleći na Kinu, ali i na Rusiju, koja stvara radna mesta i "drži" Afrikance kod kuće.

"Umesto toga, Evropljani sebi sami pucaju u nogu kritikujući i protiveći se kineskim investicijama u Africi. Samo ovaj jedan postupak pokazuje koliko je naivno postalo dugoročno strateško razmišljanje Evrope", napisao je on.

Mahbubani ističe da Brisel žrtvuje sopstvene strateške interese kako bi služio američkim, u "nadi da će geopolitičko služenje dovesti do nagrada".

EU snižava ton ka Pekingu

Ding Čun, direktor Centra za evropske studije pri Univerzitetu Fudan, navodi da EU i Kina imaju više zajedničkih interesa u podršci multilateralizmu, pravilima Svetske trgovinske organizacije i borbi protiv klimatskih promena.

"EU i Kina mogu ublažiti svoje tenzije u trgovini i investicijama", rekao je Ding za "Čajna dejli".

Podseća se da je predsednica Evropske komisije, Ursula fon der Lajen, 4. februara, na godišnjoj konferenciji ambasadora EU u Briselu, Kini uputila znatno manje neprijateljsku poruku nego što je to bio slučaj ranije.

"Ova godina biće intenzivna u našim odnosima sa Kinom, jer obeležavamo pola veka diplomatskih odnosa. Mislim da možemo pronaći sporazume koji bi mogli čak proširiti naše trgovinske i investicione veze", rekla je tada Ursula fon der Lajen, što je 2024. godine bilo takoreći nezamislivo.