Peticija koja poziva na zabranu pesama na ruskom jeziku na platformama za striming u Ukrajini prikupila je 25.000 potpisa i biće razmatrana u vladi te zemlje.
Peticija je objavljena 17. februara, a njen autor tvrdi da pesme na ruskom jeziku mogu da nose poruke koje štete ukrajinskom identitetu, prenele su RIA Novosti.
Predlog zakona zahteva blokiranje pesama na ruskom jeziku na platformama kao što su "Epl Mjuzik" i "Spotifaj", dok se kao alternativa nude pesme na drugim jezicima.
Autor peticije piše da "muzika na ruskom jeziku može da nosi ideje i poruke koje štete ukrajinskom identitetu i formiraju negativan stav prema Ukrajini", a slušanje muzike na ruskom jeziku "finansira agresora".
"Zabrana pesama na ruskom jeziku neće ograničiti slobodu izbora građana, jer će Ukrajinci moći da uživaju u velikoj količini muzike na drugim jezicima. To će otvoriti i nove mogućnosti za popularizaciju muzike drugih naroda", navodi se u tekstu.
Taj potez u skladu je sa zakonima iz 2019. godine koji promovišu upotrebu ukrajinskog jezika u svim sferama života.
Posle državnog udara 2014. godine, ukrajinske vlasti su počele da se bore ne samo protiv sovjetske istorije, već i protiv svega što je povezano sa Rusijom , uključujući i ruski jezik. Vrhovna rada je 2019. godine usvojila zakon "O obezbeđivanju funkcionisanja ukrajinskog jezika kao državnog". To podrazumeva da građani treba da koriste ukrajinski jezik u svim sferama života.
Ukrajinski parlament je u decembru 2023. usvojio zakon o nacionalnim manjinama, koji ima za cilj da ispuni zahteve Evropske komisije, pooštrava ograničenja upotrebe ruskog jezika, dok bi jezici drugih nacionalnih manjina trebalo da dobiju značajne ustupke. Kako je u martu 2024. izvestila Kancelarija visokog komesara Ujedinjenih nacija za ljudska prava (OHCHR), manjina koja govori ruski u Ukrajini trpi diskriminatorski tretman u poređenju sa jezičkim manjinama koje govore jezikom zemlje Evropske unije.