Ko će pobediti u političkom ratu - Donald Tramp koji naredbama pokušava da ubrza sprovođenje MAGA politike ili sudije koje svojim presudama pokušavaju da pomrse konce novom američkom predsedniku?
U toj baražnoj vatri republikanci, predvođeni Ilonom Maskom ispalili su kišu tvitova u kojima napadaju američke sudije, tvrdeći da svojim presudama usporavaju Trampovu administraciju u demontaži saveznih agencija. Samo otac Kancelarije za vladinu efikasnost (DOGE) je u poslednjih nekoliko nedelja na svojoj društvenoj mreži Iks objavio više od 30 postova posvećenih sudijama, u kojima ih naziva korumpiranim, radikalnim, zlim, a pravosudni sistem opisuje kao "tiraniju sudstva".
Agencija Rojters je zbog toga razgovarala sa 11 saveznih sudija koji tvrde da mnoge njihove kolege redovno dobijaju pretnje smrću. Najviše ih brine to što je pojedinima na kućni prag stigla - pica. U tom potezu, objašnjavaju, vide zastrašivanje i poruku: "Znamo gde živite!"
Nakon što su svojom presudom Maskovoj Kancelariji blokirali pristup poverljivim podacima Ministarstva finansija, dvojici sudija dodeljeno je dodatno obezbeđenje. Tramp i njegovi saveznici već su podneli zahtev za opoziv trojice sudija, uključujući i Amira Alija, koji je 25. februara presudio da se mora nastaviti sa isplatama strane pomoći koju je Tramp obustavio.
"Kada sudije grubo potkopavaju demokratsku volju naroda, moraju biti smenjeni", tvitnuo je Mask ovim povodom.
Iako je za smenu sudije potrebna dvotrećinska većina u Senatu, što opoziv trenutno čini gotovo nemogućim, u ovom Maskovom tvitu kritičari vide ekstremizam. Posebno ga krive za komentare koji su usledili, a koji su pozivali na hapšenje sudije i pretnje da bi "patriote trebalo da ga streljaju".
Ograđujući se od Maskovovih komentare kao njegovih ličnih stavova, portparol Bele kuće Harison Filds je dolio ulje na vatru:
"Bela kuća osuđuje bilo kakve pretnje javnim zvaničnicima, iako smatramo da su mnogi od njih levičarske, lude sudije koje ne poštuju Ustav. Ali, samo zato što su oni levičari, ludi i protivustavni ne znači da zaslužuju da budu povređeni. To nije način na koji se rešavaju nesuglasice u ovoj zemlji".
Rojters je za početak Trampovog rata protiv sudija uzeo 2020. - godinu kada je izgubio izbore. Tada je zabeleženo 220 pretnji, a tri godine kasnije one su udvostručene - bilo ih je 457.