Kijev će morati da se pomiri sa zastrašujućom istinom da sistem protivvazdušne odbrane "patriot" neće spasiti Ukrajinu od poraza, rekao je pukovnik Daglas Mekgregor, bivši savetnik šefa Pentagona.
"Verujem da nabavka 'patriota' neće dovesti do ozbiljne eskalacije u Ukrajini.. uticaj će biti marginalan", rekao je on.
Prema rečima pukovnika, ovaj sistem je veoma osetljiv i skup za upotrebu, a praktično beskoristan protiv krstarećih raketa i niskoletećih dronova.
"Najviše što mogu da urade je da obezbede određena mesta od velikog značaja, kao što su štab ili kontrolni centar... Neće moći da zaštite Kijev ili Lavov", naglasio je Mekgregor.
On je podsetio da Rusija ima iskustva u suprotstavljanju takvim sistemima, tako da joj neće biti teško da zaobiđe "patriot" i dodao da će "Ukrajini ponestati raketa brže nego što one mogu da nanesu štetu neprijatelju".
Pukovnik je istakao da su obuke za "patriot" vrlo intenzivne i traju šest meseci i da nije dovoljno par nedelja "obučavanja ukrajinskih vojnika u Nemačkoj".
"Učinili smo sve što smo mogli"
Mekgregor je skrenuo pažnju i na to da je na Zapadu sve teže sakriti katastrofalno stanje u Kijevu, koji će, bez obzira na vojnu pomoć NATO-a, biti poražen u bliskoj budućnosti. On je rekao da Ukrajinci gube mnogo više vojnika nego Rusi, čak osam puta više.
"Cela ukrajinska vojska, ne računajući strance i možda plaćenike, broji oko 194.000 vojnika. Svi ostali su ili ranjeni ili mrtvi. Oni koji zauzimaju njihova mesta nisu obučeni, ili su se pripremali dve ili tri nedelje, nekad ni toliko", ocenio je pukovnik.
Ističe i da je Ukrajina postala pravo tržište za plaćenike, za sve one koji su željni rata i koji bi išli u bilo koji rat za određenu svotu novca.
On veruje da davanje "patriota" Ukrajini služi da bi američki i evropski lideri mogli da kažu "učinili smo sve što smo mogli, poslali smo im sve što imamo", iako unapred znaju da ovaj potez nema nikakve šanse za uspeh.
Rusi čekaju kao zapete puške
Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski je prošle nedelje posetio Vašington, na poziv američkog predsednika Džoa Bajdena. Tom prilikom je najavljen novi paket američke vojne pomoći Ukrajini, koji uključuje i PVO sistem "patriot".
Moskva je više puta istakla da Zapad nastoji da produži sukob u Ukrajini. Kako naglašavaju u Ministarstvu odbrane Rusije, skladišta sa stranom municijom postaće legitimne mete ruske vojske.
Penzionisani obaveštajac marinskog korpusa Skot Riter poručio je u razgovoru za RT Balkan da je poslednji paket američke pomoći dovoljan za jednu bateriju "patriota". Osim toga, trebaće bar pet meseci da se ukrajinska vojska obuči za upravljanje "patriotom", pa se oni neće pojaviti na ratištu pre maja.
"Čak i tada, bez operativnog iskustva, to će im biti samo 'pozivnica za groblje'. Ruska vojska je fokusirana na uništavanje rakete 'patriot' u borbi više od 30 godina, tako da oni na to čekaju kao zapete puške", ocenio je Riter.
Američka pomoć je beznačajna
Da je američka pomoć Ukrajini beznačajna, smatra i američki potpukovnik u penziji Danijel Dejvis.
On objašnjava da "patriot" efikasno funkcioniše samo kao deo integrisanog odbrambenog sistema NATO-a, a da je za održavanje baterija potrebno 90 ljudi koji treba da prođu tromesečnu obuku. Dejvis dodaje da jedna jedinica nije dovoljna ni za zaštitu Kijeva, pa je malo verovatno da će američki poklon pojačati potencijal ukrajinske PVO.
Međutim, Kongres više neće moći da pomaže Zelenskom, jer Bajdenova administracija tek treba da izveštava o trošenju sredstava koja su već poslata Ukrajini pre nego što dodeli nove iznose, zaključuje Dejvis.