Dok su žene danas na čelu samo 13 od 193 zemalja sveta, protesti širom planete na Dan žena, pokušali su da ukažu na upornu borbu za rodnu ravnopravnost, ekonomsku pravdu i osnovna ljudska prava.
U Francuskoj nekoliko hiljada demonstranta je poručilo da "feminizam nikog nije ubio, ali jeste mačizam", ukazali na problem femicida, ali i zahtevali smanjenje jaza u platama između žena i muškaraca. Naime, prema podacima Nacionalnog instituta za statistiku i ekonomske studije u 2023. godini žene i dalje zarađuju 14,2 odsto manje za isti rad.
Osim ekonomske jednakosti, protesti su bili usmereni i na kritiku jačanja ekstremne desnice, uz jasan zahtev da se pravo na abortus prepozna kao osnovno ljudsko pravo.
"Plašimo se gubitka naših prava, ali naša bitka nije završena. Ona ide u dobrom pravcu. Donald Tramp i drugi zagovornici muške supremacije dižu mnogo buke, ali oni su slabiji od nas", rekla je Sabina (49), predsednica jednog strukovnog udruženja koja je zajedno sa sedmogodišnjim sinom učestvovala u protestu u Parizu.
Francuska i svetska feministička ikona Žizel Peliko, koju je bivši suprug i drugi muškarci uz njegovo posredovanje silovali stotinu puta, obratila se ženama koje su preživele seksualno nasilje i poručila da "nikada neće biti same" u svojoj borbi za pravdu.
U Amsterdamu, na ulicama je organizovan Feministički marš, a učesnici su istakli da je danas "feminizam je pod pritiskom".
U Italiji obeležavanje Osmog marta je počelo - juče. Naime, italijanska vlada je kasno sinoć, usvojila nacrt zakona koji prvi put uvodi zakonsku definiciju femicida u krivično pravo te zemlje, za koji se predviđa kazna doživotnog zatvora, kao i kazne za "maltretiranje, uhođenje i osvetničku pornografiju".
Danas su u 60 italijanskih gradova organizovane protestne šetnje, a premijerka Đorđa Meloni pohvalila se da je zaposlenost žena na najvišem nivou.
"Znamo da još mnogo toga treba da se uradi za punu jednakost u svakoj oblasti. Žene više ne moraju da biraju između karijere i privatnog života", rekla je Meloni koja je prva žena premijer Italije.
Na drugom kraju sveta, talibani tvrde da su žene u Avganistanu "zaštićene i bezbedne", dok Ujedinjene nacije zahtevaju da im omoguće da ostvare svoje pravo na obrazovanje i rad.
"U skladu sa islamskim zakonom i kulturom i tradicijom avganistanskog društva, osnovna prava avganistanskih žena su osigurana. Međutim, ne treba zaboraviti da se o pravima avganistanskih žena raspravlja u islamskom i avganistanskom društvu, koje se jasno razlikuje od zapadnih društava i njihove kulture", rekao je portparol talibana Zabihulah Mudžahid.
U Gazi, gde sukobi ne jenjavaju, palestinske vlasti saopštile su da je 12.298 žena ubijeno tokom izraelskog rata, više hiljada prisilno raseljeno, a 21 Palestinka se trenutno nalazi u "surovim i nehumanim uslovima u izraelskim zatvorima gde su izložene mučenju, boravku u samicama i zanemarivanju lekara".
"Palestinske žene su u srcu borbe za opstanak, noseći najveći teret genocida, zločina protiv čovečnosti i pokušaja prisilnog raseljavanja i etničkog čišćenja“, navodi se u saopštenju palestinskog Ministarstva spoljnih poslova.
Papa Franja, uprkos bolesti, pozvao je na poboljšanje zaštite žena, budućih majki, starih i nemoćnih lica.
"Ohrabrujem vas da unapredite socijalnu zaštitu majčinstva i prihvatanje ljudskog života u svim njegovim fazama", rekao je papa Franja, koji se leči od upale pluća bolnici, u poruci koju je u njegovo ime preneo državni sekretar Vatikana, kardinal Pjetro Parolin, prenela je ANSA.