Svet

Kineski tink-tenk: SAD prošle godine značajno pojačale vojne aktivnosti u Južnom kineskom moru

Ovi napori zasnovani su na stalnom raspoređivanju trupa na Filipinima, koji se sada smatraju ključnim prekretnim tačkama, navedeno je u najnovijem kineskom izveštaju
Kineski tink-tenk: SAD prošle godine značajno pojačale vojne aktivnosti u Južnom kineskom moruGetty © Ezra Acayan/Getty Images

Sudeći prema izveštaju kineske tink-tenk organizacije Inicijativa za ispitivanje strateške situacije u Južnom kineskom moru (South China Sea Strategic Situation Probing Initiative) iz Pekinga, američka vojska je tokom 2024. godine pojačala vojne aktivnosti u Južnom kineskom moru i okolnim područjima usmerene protiv Kine.

Prema ovom izvoru, američka avijacija izvršila je oko hiljadu letova u cilju bliskog izviđanja kineske teritorije koristeći velike avione, dok su brodovi za pomorski nadzor i istraživanja zabeležili 706 dana operacija na moru, što, kako je u izveštaju navedeno, predstavlja značajan porast u poređenju sa 2023. godinom.

Grupe nosača aviona raspoređivane osam puta

"Sjedinjene Američke Države održavale su aktivnu vojnu prisutnost u Južnom kineskom moru i često izvodile provokativne aktivnosti u blizini Kine tokom prošle godine", navedeno je u pomenutom izveštaju.

List "Čajna dejli" prenosi delove izveštaja u kojima je navedeno da su američke snage u Južnom kineskom moru izvodile operacije bliskih izviđačkih aktivnosti, tranzita kroz Tajvanski moreuz, razmeštanja trupa i strategijskih patrola, borbenih vežbi i priprema potencijalnog bojišta.

U izveštaju je navedeno i da je američka ratna mornarica lane u osam navrata raspoređivala grupe nosača aviona u Južnom kineskom moru i da je to očigledno bila aktivnost usmerena na promovisanje vojne prisutnosti SAD u tom regionu.

"Pored toga, najmanje deset jurišnih podmornica, dve podmornice sa krstarećim i jedna sa balističkim raketama, a sve na nuklearni pogon, zaticane su u operacijama u Južnom kineskom moru i okolnim vodama tokom prošle godine", prenosi "Čajna dejli".

Američka vojska od 2009. godine intenzivira aktivnosti u Južnom kineskom moru

U izveštaju je dalje navedeno da je, u međuvremenu, učestalost ulazaka američkih bombardera u vazdušni prostor iznad Južnog kineskog mora znatno porasla, pri čemu su posade tih aviona često izvodile vežbe koordinisanih manevara pravcem sever–jug i takozvanih "distribuiranih borbenih operacija".

U izveštaju je, takođe, naglašeno da je američka vojska od 2009. godine neprekidno intenzivirala aktivnosti usmerene protiv Kine u Južnom kineskom moru.

"Iako su kriza na Crvenom moru i drugi regionalni događaji, poput sukoba Rusije i Ukrajine, kao i Izraela i Palestine, skrenuli pažnju američkih pomorskih i vazduhoplovnih snaga, SAD i dalje održavaju veoma intenzivnu vojnu prisutnost u Južnom kineskom moru i okolnim područjima", dodaje se u izveštaju.

Izveštaj takođe ukazuje da je u 2024. godini, pored operacija bombardera i raspoređivanja brodova za morski nadzor, odnosno istraživanja, broj i učestalost američkog vojnog naoružanja u Južnom kineskom moru pokazao ograničeni rast, približivši se operativnim plafonima.

Filipini ključni za intenziviranje američkog vojnog prisustva

Prema čistu "Čajna dejli", u izveštaju je navedeno i da su SAD znatno pojačale svoje vežbe, strategijske i taktičke rasporede u području Južnog kineskog mora i Tajvanskog moreuza. Ovi napori SAD, kako je navedeno, zasnovani su na stalnom raspoređivanju trupa na Filipinima, koji se sada smatraju ključnom prekretnom tačkom u američkoj strategiji.

U kineskom izveštaju je naglašeno da zemlja koja u uslovima mira izvodi hiljade godišnjih preleta za blisko izviđanje i stotine ciljanih vežbi u susednim vodama druge nacije jasno krši principe Povelje Ujedinjenih nacija (UN), Pet principa mirnog suživota i odredbe o mirnoj upotrebi mora iz Konvencije UN o pomorskom pravu.

Na kraju izveštaja zaključeno je da administracija Donalda Trampa sprovodi globalnu strategijsku rekrakciju, ali da to neće promeniti američki konsenzus da Indo-Pacifik ostaje najvažniji prioritet za američke vojne napore, kao i da je Kina najznačajniji konkurent SAD.

"Međutim, čak i ako kriza na Crvenom moru popusti ili ako dođe do primirja u sukobu Rusije i Ukrajine, broj pomorskih i vazduhoplovnih resursa koje SAD mogu ponovo da rasporede u Indo-pacifiku i dalje će biti ograničen", navedeno je u izveštaju.

"To je zato što je oko 60 do 70 procenata američkih konvencionalnih pomorskih i vazduhoplovnih snaga, dostupnih za raspoređivanje, već sada stacionirano na zapadu Tihog okeana, a obim daljih pojačanja biće vrlo ograničen. Shodno tome, američka vojska će u budućnosti vrlo izvesno koristiti više bespilotnih platformi i autonomnih sistema naoružanja u Južnom kineskom moru i okolnim područjima, kako bi zadovoljila dodatne potrebe svojih snaga", zaključeno je u najnovijem kineskom izveštaju.

image