Svet

Kineski nosač aviona uplovio u vode blizu američke vojne baze na Guamu

Prema proceni posmatrača, ovo predstavlja prvi put da se kineski nosač aviona "Liaoning" toliko približio ostrvu Guam
Kineski nosač aviona uplovio u vode blizu američke vojne baze na Guamuwww.globallookpress.com © Hu Shanmin/XinHua

Jedan od tri kineska nosača aviona uplovio je u vode u blizini američke baze Guam, saopštili su japanski zvaničnici.

To predstavlja jasno upozorenje administraciji predsednika SAD Džozefa Bajdena povodom naoružanja Tajvana, kako navode stručnjaci za kineski medij "Global tajms".

Ostrvo Guam služi kao baza za američke avione i podmornice, i od kritičnog je značaja za američku sposobnost da projektuje svoj vojnu moć u regionu.

Prema proceni posmatrača, ovo predstavlja prvi put da se kineski nosač aviona "Liaoning" toliko približio ostrvu Guam.

Skorašnja plovidba kineskog nosača aviona "dokazala je da je on spreman da brani svoju zemlju od mogućih napada koje bi SAD pokrenule odatle, uključujući i pokušaje američke vojne intervencije u vezi sa pitanjem Tajvana", ocenili su kineski analitičari za medij blizak KP Kine.

Odgovor na američku "eskalaciju"

Već napeti odnosi Vašingtona i Pekinga dodatno su nategnuti nakon što je Bajden prošlog petka potpisao rekordni vojni budžet za fiskalnu 2023. godinu, najveći posle Drugog svetskog rata.

Između ostalog, budžet podrazumeva 800 miliona dolara za pomoć Ukrajini u sferi osiguravanja bezbednosti i šest milijardi dolara za obuzdavanje Rusije u Evropi, 11,5 milijardi dolara za odbrambeno obuzdavanje u azijsko-pacifičkom regionu, a čak deset milijardi dolara za vojnu pomoć Tajvanu.

Ovo predstavlja prvi put da se Vašington odlučuje na finansiranje oružja za Tajvan, kako navodi "Global tajms".

Dok je nosač aviona "Liaoning" plovio u blizini Guama, komanda Istočnog okruga Narodnooslobodilačke vojske u nedelju je sprovela vežbe na moru i u vazdušnom prostoru u blizini Tajvana, kao, kako navodi kineski medij, odlučan odgovor na Bajdenovo potpisivanje rekordnog vojnog budžeta, a koji za Peking predstavlja eskalaciju po pitanju Tajvana.

"Kina nikada neće napasti američke vojne baze na Guamu dokle god vojska SAD ne napadne Kinu ili se umeša u tajvansko pitanje, ali posedovanje takve moći predstavlja odvraćanje protiv mogućih američkih provokacija", ocenili su kineski stručnjaci za "Global tajms".

image