
Trampov rat sa sudijama se nastavlja: Sud ne da da utihne "Glas Amerike"

Pošto je američki predsednik Donald Tramp rešio da zapuši usta "Glasu Amerike", mediju koji njegova administracija opisuje kao "ogromnu trlež i teret za američke poreske obveznike", okružni sudija izdao je privremenu zabranu na pokušaj da se smanji budžet i broj zaposlenih u Agenciji za globalne medije SAD (USAGM), iz koje se finansira i pomenuta medijska kuća.
Nastao u Drugom svetskom ratu, kasnije preoblikovan od strane CIA kao propagandno oružje Hladnog rata, "Glas Amerike" je u martu je kao hladan tuš dočekao Trampov nalog za obimna kresanja budžeta u USAGM. Izvršna uredba obuhvatila je i Radio Slobodna Evropa, još jednu organizaciju pod okriljem USAGM-a, osnovanu početkom pedesetih kao par CIA frontova.
Kao odgovor Trampu novinari "Glasa Amerike", sindikati i organizacije za slobodu medija obratili su se sudu, upozoravajući da bi emiter, koji "promoviše američke demokratske ideale u svetu od Drugog svetskog rata", mogao da pretrpi "nepoporavljivu štetu", a da bi njegovi zaposleni u inostranstvu mogli da budu prognani u matične zemlje.
Krajem prošle nedelje, sudija je izdao privremenu zabranu kojom je administraciji zabranio da raskine ugovore sa oko 1.200 zaposlenih u "Glasu Amerike", koje su ranije poslali na prinudni odmor. Zabranio je USAGM-u da sprovodi Trampovu uredbu, kao i da "na bilo koji način pokušava da otpusti, smanji broj zaposlenih, pošalje na odsustvo ili suspenduje bilo kog zaposlenog ili saradnika ove agencije". Odluka, takođe, blokira prekid saveznih grantova, ugovora i zatvaranje postojećih kancelarija.
Trampova savetnica u USAGM-u Keri Lejk je ove mere branila rečima da je agencija "nepopravljiva".
"Od vrha do dna, ova agencija je trula i predstavlja teret za američke poreske obveznike, bezbednosni rizik za naciju, i nepovratno je uništena", rekla je Lejk.
Šef Kancelarije za vladinu efikasnost (DOGE) Ilon Mask je, takođe, zagovarao zatvaranje "Glasa Amerike" i Radija Slobodna Evropa. Prema njegovim rečima, ove stanice su imale vrednost tokom Hladnog rata, ali "danas ih niko više ne sluša".
Šta više, opisao ih je kao "radikalne levičare koji sami sa sobom razgovaraju dok svake godine spaljuju milijardu dolara američkih poreskih obveznika".