
Mercovi partneri bi da kazne Orbana: Šta piše u koalicionom sporazumu buduće nemačke vlade

Buduća nemačka vlada planira da izvrši pritisak na Evropsku uniju kako bi "udarila packe" zemljama koje se "loše ponašaju", suprotno većinskom stavu EU, a ova kritika prikriveno je upućena mađarskom premijeru Viktoru Orbanu, piše "Politiko".
Kako se navodi u nacrtu koalicionog sporazuma, u koji je imao uvid "Politiko", konzervativci budućeg kancelara Fridriha Merca i njihov verovatni koalicioni partner, Socijaldemokratska partija, saglasili su se sa zahtevom da blok zadrži sredstva i suspenduje pravo glasa zemljama koje krše ključne principe kao što je "vladavina prava".
Iako Mađarska nije pomenuta imenom, očigledno je da se nacrt sporazuma odnosi na "najgoreg prestupnika EU", koji je godinama bio optuživan da je "rušio karte demokratskim normama", piše "Politiko".

Mercova stranka i SPD koji je predvodio poslednju vladu, trenutno pregovaraju o formiranju koalicije i moraju da se dogovore o osnovim principima pre preuzimanja funkcija. Pomenutim sporazumom se vrši pritisak na EU da krene na zemlje poput Mađarske.
"Postojeći zaštitni instrumenti, od prekršajnih postupaka i uskraćivanja sredstava EU do suspenzije prava članstva, poput prava glasa u Savetu EU, moraju se primenjivati mnogo doslednije nego ranije", navodi se u nacrtu koalicionog sporazuma o politici EU.
Evropski parlament pokrenuo je protiv Mađarske 2018. disciplinske mere zbog navodnih kršenja osnovnih načela EU. Ali proces, koji bi mogao da dovede do suspenzije mađarskih prava glasa, zastao je zbog političkih podela među zemljama članicama.
Evropska komisija je 2022. godine odlučila da blokira oko 22 milijarde evra u gotovini EU namenjenih Mađarskoj zbog zabrinutosti zbog ljudskih prava i nezavisnosti pravosuđa. Na kraju je prošle godine odmrznulo više od 10 milijardi evra, što je izazvalo negativnu reakciju.
Još jedna tačka spora između EU i mađarske vlade bila je Orbanova naklonost prema Moskvi, pri čemu je Budimpešta više puta koristila svoje pravo veta da blokira sankcije ruskim oligarsima i vojnim šefovima.
Da bi zaobišla to pravo veta, nova nemačka vlada želi da zagovara proširenje glasanja kvalifikovanom većinom u Savetu EU, posebno o određenim pitanjima zajedničke spoljne i bezbednosne politike kao što je uvođenje sankcija. To bi omogućilo da se odluke donose bez potrebe za odobrenjem Mađarske.
U širem smislu, koalicioni pregovarači su obećali da će preuzeti proaktivniju ulogu na evropskoj sceni koristeći Vajmarski trougao — labavi savez Francuske, Nemačke i Poljske, kao sredstvo za oblikovanje politike EU. Pod prethodnom koalicionom vladom koju je predvodio Olaf Šolc, odnosi Nemačke sa Francuskom i Poljskom su se pogoršali.
Konzervativci su takođe obećali da će se pozabaviti jednom pritužbom na račun Nemačke koja se često čuje u evropskim prestonicama, nemačkom uzdržanošću pri glasanju o važnim pitanjima EU, ironično nazvanom "nemački glas".
Kada su nemačka ministarstva i sama u sporu oko politike EU, zemlja se, po pravilu, uzdržava od glasanja u EU. Merc je, međutim, obećao da neće biti takvih nemačkih uzdržanih stavova kada su u pitanju ključni glasovi u Briselu pod njegovim vođstvom.
Ali njegovi konzervativci i SPD se ne slažu oko toga kako to da ostvare. Konzervativci žele da Merc može da ima veću reč u stavu Nemačke kada je reč o glasovima od velike važnosti u EU tako što će "preuzeti odgovornost za koordinaciju od samog početka ili preuzeti odgovornost za to tokom procedure". SPD, s druge strane, želi da se pridržava "međuministarskog principa", rešavajući sporove između ministarstava.