Svet

"Dan uveče": Na pragu novog rata na Bliskom istoku?

Da li nas od novog velikog rata dele samo nedelje ili čak dani? Za RT Balkan govorili su Borislav Korkodelović i Aleksandar Mihailović
"Dan uveče": Na pragu novog rata na Bliskom istoku?© РТ Балкан

Na Bliskom istoku opet velike tenzije – Amerika šalje bombardere B-2 na ostrvo Dijego Garsija, koji su već bombardovali Hute u Jemenu. Iran se priprema za mogući udar, a čitav region sa zebnjom prati razvoj situacije. Da li nas od novog velikog rata dele samo nedelje ili čak dani?

Kakve bi implikacije sukob imao za Evropu, cenu nafte i ali i globalnu ekonomiju? Kakva je uloga Ruske Federacije? "Dan uveče" na RT Balkan otkriva šta se krije iza kulisa sukoba koji bi mogao promeniti svet kakav poznajemo.

"Možemo da kažemo da je u pitanju topuz-diplomatija, odnosno topuz-demokratija", kaže pukovnik u penziji Aleksandar Mihailović. Dodaje da se Tramp izgleda odrekao svog mirotvorstva jer se "nešto krupno iza brega valja".

Možda se tu radi o Hutima i njihovoj blokadi morskog saobraćaja kroz Crveno more i pokušaju SAD da imaju vodeću ulogu u regionu, kaže Mihailović. Čini se i da je Tramp simpatizer "velikog Izraela", kojem su trenutno najveće prepreke Iran i Turska.

"Ništa nije naivno, ni bezazleno", kaže Mihailović i dodaje da je Tramp izgleda prihvatio i "Projekt 33" za napad na Kinu, koji se priprema već godinama.

Spoljnopolitički analitičar Borislav Korkodelović podseća da je Dijego Garsija američka vojna baza sagrađena 1970-ih, posle prinudne deportacije stanovnika arhipelaga Čagos, što Tramp sada razmišlja da uradi i sa Gazom.

Ako je razmeštanje američkih bombardera upereno protiv Irana, Teheran je već pokazao tunele u kojima su rakete "Koramšar" i dronovi "Šahid", kojima iranska Revolucionarna garda može da dobaci do američke baze, kaže Korkodelović.

Iranska "Osovina otpora" je u poslednjih godinu i po značajno oslabljena u regionu, kaže Korkodelović. Hezbolah u Libanu i Hamas u Gazi su pretrpeli velike gubitke u sukobu sa Izraelom, dok je pala vlast Bašara el-Asada u Siriji.

"Gubi se iz vida nešto što je jako važno, a to je nuklearna moć Irana", kaže Korkodelović, jer je Teheran Trampovim povlačenjem iz dogovora dobio odrešene ruke da obogaćuje uranijum. 

Korkodelović je citirao procene IAEA da bi Iranu trebalo samo sedam dana da sa 60 odsto obogaćenog uranijuma dostigne 92 odsto potrebno za atomsku bombu. "Onda bi to bila jedna potpuno drugačija situacija, ne samo za Iran već i za Izrael i za čitav region", dodaje on.

Iranska odbrana nije nimalo naivna, napominje Mihailović. Teheran ima PVO sistem "Bavar 373", koji može da prati 100 ciljeva a istovremeno obara 12, a od Rusije je nedavno dobio ofanzivne i defanzivne sisteme za elektronsko ratovanje. 

Zato SAD pokušavaju da izvedu "obojenu revoluciju" u Iranu, navodno zbog prava žena, iako su ključni zahtevi ukidanje Revolucionarne garde i kraj atomskog programa, dodaje Mihailović.

Čovečanstvo sada pokušava da odgonetne da li je Tramp zaista reformator i mirotvorac, ili još jedan sledbenik američke "duboke države", veli Korkodelović.

Tramp je 2018. godine, tokom svog prvog mandata, povukao SAD iz nuklearnog sporazuma s Iranom. Sada Vašington traži da se Teheran odrekne svog nuklearnog programa, a Tramp je izjavio da "ako ne sklope sporazum, biće bombardovanja."

Iranski predsednik Masud Pezeškijan odbio je ponudu za direktne pregovore sa SAD, ističući da je Americi sada teško verovati. Vrhovni vođa Irana, ajatolah Ali Hamnei, kritikovao je predložene nuklearne pregovore sa SAD, ocenjujući ih kao neracionalne, neinteligentne i nečasne. Sada upozorava da će svaka vojna akcija protiv Irana naići na čvrst odgovor.

image