
Marin le Pen: Sud je doneo političku odluku, žaliću se

Francuski sud je doneo "političku odluku" i ogrešio se o vladavinu prava, izjavila je Marin le Pen u intervjuu za televiziju TF1, prvi put nakon izricanja presude za navodnu korupciju.
"Sud je namerno pokušao da me blokira da se kandidujem i budem izabrana na predsedničkim izborima 2027. godine", rekla Le Pen i dodala da su sudije primenile praksu "za koju smo mislili da je rezervisana za autoritarne režime".
Le Penova je u ponedeljak osuđena na četvorogodišnju kaznu zatvora, od čega dve godine uslovno a dve u kućnom pritvoru, kao i na novčanu kaznu od 100.000 evra zbog navodne pronevere javnih sredstava od strane poslanika njene stranke.

Presudom joj je takođe zabranjeno učešće na izborima, što automatski podrazumeva zabranu kandidovanja za predsednika Francuske 2027. godine, čak i u slučaju žalbe.
"Ja sam nevina", branila se Le Pen na TF1. Delo za koje se tereti je "administrativni nesporazum sa Evropskim parlamentom. Nema ličnog bogaćenja, nema korupcije, nema ništa od toga", dodala je.
I Le Penova i njen advokat Rodolf Bosli najavili su žalbu na prvostepenu presudu, s namerom da je obore pre predsedničkih izbora.
Le Penova insistira da "ni na koji način" ne namerava da se povuče iz politike i kaže da nije "spremna da se tako lako povinujem poricanju demokratije".
Predsednik Nacionalnog okupljanja, Žordan Bardela, je "veliki adut" za stranku, izjavila je Le Pen, i dodala da se nada da neće morati da ga iskoristi prevremeno.
Bardela je preuzeo predsedavanje Nacionalnim okupljanjem u jesen 2022, posle poraza Le Pen na predsedničkim izborima. Iako je ušla u drugi krug, na kraju je izgubila od Emanuela Makrona jer je predsednik uspeo da mobiliše francuske glasače protiv "nacionalističke desnice".
Po trenutnim anketama, Le Penova uživa najveću podršku francuskih birača. Njena osuda izazvala je burne reakcije francuskih i evropskih političara, a odluku suda posebno su osudili na desnici.