Svet

Kad su službenici besni, a radna mesta tesna: Tramp ih vratio u kancelarije bez toalet papira

Zaposleni u državnoj administraciji, kojih je pre Trampove seče bilo oko 2,3 miliona, izveštavaju o uslovima u kojima rade: kancelarije su prenatrpane, nedostaje sve od kancelarijskog materijala do toalet papira, dele se radni stolovi i gube sati na improvizaciju. Najavljuju – od efikasnosti ništa
Kad su službenici besni, a radna mesta tesna: Tramp ih vratio u kancelarije bez toalet papiraGetty © Tasos Katopodis / Stringer

Povratak američkih državnih službenika u kancelarije, nametnut dekretom Donalda Trampa neposredno po njegovom povratku u Belu kuću, doveo je do haosa, konfuzije i otvorenog nezadovoljstva među zaposlenim. Rad iz ofisa toliko je stresan da od povećanja efikasnosti, izgleda, nema ništa. Trampova nova pravila, piše "Njujork tajms", rezultovala su manjkom osnovnih uslova za rad, logističkim kolapsom i čak – čišćenjem toaleta od strane visokoobrazovanog kadra.

Zaposleni u državnoj administraciji, kojih je pre Trampove seče bilo oko 2,3 miliona, izveštavaju o uslovima u kojima rade: kancelarije su prenatrpane, nedostaje sve od kancelarijskog materijala do toalet papira, dele se radni stolovi i gube sati na improvizaciju. Navodno, u jednoj zgradi Savezne uprave za vazduhoplovstvo otkriveno je prisustvo olova u vodi, dok su zaposleni Uprave za hranu i lekove zatekli kantine bez hrane i kilometarske redove zbog bezbednosne provere. I to nije najgore – naučnici koji rade na poverljivim projektima su bez osnovnih uslova privatnosti, dok su drugi, umesto da se bave svojim poslom, raspoređeni na održavanje higijene.

U Centrima za kontrolu i prevenciju bolesti u Atlanti, zaposleni su upozoreni da se pripreme za rad iz automobila ili pomoćnih zgrada, zbog nedostatka mesta u glavnim objektima. Sagovornici američkog lista, koji su odbili da pričaju pod imenom i prezimenom plašeći se otkaza, tvrde da poslovne zgrade nisu građene za istovremeni rad svih zaposlenih. Upravo suprotno, godinama je planirana veća fleksibilnost kroz rad od kuće, a koju je ozloglašena Trampova administracija ukinula.

Zbrka nije zaobišla ni Poresku upravu: neki radnici su vraćeni kući odmah po dolasku, drugi su radili sedeći na podu jer rezervisane kancelarije nisu bile dostupne. Menadžeri su davali kontradiktorne naloge, ponekad i u poslednjem trenutku, a zaposleni su bili primorani da biraju između kršenja pravila i fizičkog dolaska na posao za koji nema prostora.

U Ministarstvu za pitanja veterana lekari su dane trošili na organizaciju sedenja i traženje opreme, dok su zaposleni u Službi za šume, koji su formalno angažovani za rad na daljinu, premeštani u bilo koju saveznu zgradu u radijusu od 50 milja – makar ni ne pripadala njihovoj agenciji.

Povratak u kancelarije, navode sindikati, krši kolektivne ugovore koji predviđaju fleksibilne uslove rada. Istovremeno, zaposleni se suočavaju s rezovima, zamrzavanjem budžeta i otpuštanjima – pa deo njih već sada, pored redovnog posla, čisti hodnike i toalete.

Dok je Bajdenova administracija zagovarala delimičan povratak, koji podrazumeva dva-tri dana u kancelariji, Trampova insistira – puno radno vreme i fizičko prisustvo na poslu čak i onih koji su prvobitno angažovani za rad od kuće. Ministarstvo energetike je, pojedinim službenicima, naložilo da se do 5. maja presele u Vašington, iako rade hiljadama kilometara dalje – bez garancije da neće biti otpušteni već sledeće nedelje.

U senci svega, žale se, stoji Ilon Mask, koji predvodi novoformiranu Kancelariju za efikasnost vlade (DOGE) – pod njegovim vođstvom sprovode se masovna otpuštanja, vraćanja zaposlenih po sudskim nalozima i budžetske blokade. Ali među službenicima dominira osećaj da u toj reformi nema ničeg efikasnog, osim rastuće nesigurnosti.

image