
Ne taj Norfolk! Pogrešno adresirane pošiljke razlog Trampovih carina za pingvine

Čini se da su carine nametnute malim australijskim teritorijama koje su ili nenaseljene ili nemaju trgovinski odnos sa SAD izračunate na osnovu pogrešnih podataka o trgovini.
Podaci se, barem delimično, odnose na pošiljke koje su pogrešno označene kao da dolaze sa udaljenih ostrva Norfolk ili ostrva Herd i Mekdonald, umesto njihovih tačnih zemalja porekla, piše "Gardijan".

Među pogrešno označenim pošiljkama u proteklih pet godina koje su navodno poslate sa ostrvskih teritorija su i pošiljke akvarijumskih sistema, "Timberland" čizama, vina i delova za fabriku za reciklažu.
Prema analizi podataka o uvozu iz SAD i evidencije otpreme, više pošiljki je klasifikovano kao da potiču sa ostrva Norfolk ili ostrva Herd i Mekdonald, a zapravo se ni adresa kompanije, ni luka polaska za pošiljku, ni odredišna luka nisu nalazili na tim teritorijama.
U nekim slučajevima koji se odnose na ostrvo Norfolk, koje se nalazi 1.600 km severoistočno od Sidneja i ima 2.188 stanovnika, čini se da je zabuna nastala zbog činjenice da je adresa kompanije ili polazišna luka Norfolk u UK, ili je odredište Norfolk, Virdžinija u SAD, ili je adresa kompanije iz Nju Hempšira (NH), nekako završila na ostrvu Norfolk (NI).
Ostrvo Norfolk je ove nedelje pogođeno carinom od 29 odsto na svoju robu - 19 procentnih poena više od ostatka Australije - uprkos tvrdnji da nema izvoznih odnosa sa SAD.
Ali, prema podacima američke vlade, koje je predstavila Opservatorija ekonomske složenosti, ostrvo Norfolk je 2023. izvezlo robu u SAD u vrednosti od 655.000 dolara, a njen glavni izvoz je bila kožna obuća u vrednosti od 413.000 dolara.
Na ostrvu Norfolk postoji jedna velika prodavnica cipela "Frenks šuz", a menadžer je za britanski list rekao da "prodaju cipele turistima koji posećuju ostrvo, a ne izvoze cipele u SAD niti imaju bilo kakav posao sa SAD".
Ispostavilo se da je pošiljka od 3.714 crnih "Timberland" muških čizama isplovila iz luke na Bahamima, za Majami u 2023. Ukupna vrednost pošiljaka je bila 315.408 dolara.
U tovarnim listama je navedeno "Ostrvo Norfolk" kao zemlja porekla, iako je korporativna kancelarija "Timberlenda" u Nju Hempširu.
Ostrvo Norfolk je pogrešno navedeno kao zemlja porekla u nekoliko pošiljki kompanije za akvarijume i fontane, OASE, koja je poslala robu iz Norfolka u UK u SAD, kao i u pošiljci čelične opreme "Novum strakčersa" iz Norfolka, UK, u SAD.
Američki biro za popis stanovništva, agencija odgovorna za prikupljanje statistike američke trgovine, priznaje u svom vodiču za trgovinsku statistiku da se takve greške mogu pojaviti i da mogu "značajno da utiču na detaljnu statistiku robe".
Čini se da su greške u evidenciji tako potkrale Trampovoj administraciji i iskorišćene kao osnova za izračunavanje tarifa.
Ostrva Herd i Mekdonald - nenaseljena grupa ostrva prekrivenih glečerima u blizini Antarktika, koja je takođe spoljna teritorija Australije i dom populacije pingvina – takođe su se našla na listi Bele kuće, sa carinom od 10 odsto.
Teritorija ima ribnjak, ali nema zgrada gde bi neko mogao da živi. Uprkos tome, prema podacima Svetske banke o izvozu, SAD su 2022. uvezle 1,4 miliona dolara proizvoda sa ostrva Herd i Mekdonald, od čega je skoro sve bio uvoz "mašina".
"Gardijan" je identifikovao više tovarnih listova sa uvozom čelika ili plastike iz Evrope u SAD, koji sugerišu da je i u ovom slučaju umesto adresa u Nemačkoj ili Austriji, pogrešno stavljena grupa ostrva.
Pitanje trgovinskih podataka takođe može biti razlog zašto su i druga udaljena područja ocarinjena. Arktičko ostrvo Jan Majen i arhipelag Svalbard bili su pogođeni trgovinskom tarifom od 10 odsto – opet uprkos lokalnim izveštajima koji sugerišu da tamo živi malo ljudi i da je bilo vrlo malo izvoza.
Čini se da su i druge teritorije u sličnoj situaciji, sa tovarnim listovima za pošiljke od indijskih dobavljača koji su pogrešno označeni kao da dolaze sa "Britanske teritorije u Indijskom okeanu", udaljene spoljne teritorije Ujedinjenog Kraljevstva sa malo stanovnika.
Tokelau, teritorija Novog Zelanda u južnom Tihom okeanu, takođe je bio na meti tarifa, a opet su neke pošiljke delova za pergole pogrešno označene kao da stižu sa ostrva, umesto iz Turske.