Svet

Trampove carine ugrožavaju proizvodnju oružja SAD?

Program bi mogao da oteža Americi proizvodnju oružja - i zadržavanje saveznika
Trampove carine ugrožavaju proizvodnju oružja SAD?Getty © SOPA Images / Contributor

Carine predsednika Donalda Trampa mogle bi da poremete globalne lance snabdevanja koje je Pentagon decenijama stvarao, poskupe američko oružje ali i ugrozi saradnju sa partnerima koji bi mogli da se okrenu drugim izvorima.

"Politiko" je intervjuisao čitav niz zvaničnika, diplomata i analitičara odbrambene industrije koji su ocenili da će upravo taj nestanak poverenja i predvidljivosti globalnog odbrambenog odnosa, uništiti američku industriju koja snabdeva veći deo sveta.

Tramp svoj tarifni plan smatra transformativnim potezom koji će vratiti izgubljene prihode zemlji. Ali postoji rizik da će time prekršiti druga obećanja - da će pretvoriti SAD u industrijsku elektranu i umanjiti moć Kine.

Bela kuća je u svojoj izvršnoj naredbi kojom su najavljene carine navela da SAD treba da proizvode delove "bez nepotrebnog oslanjanja na uvoz".

To je, ipak, mnogo lakše napisati u dokumentu nego učiniti. Pentagon je decenijama gradio, finansirao i negovao globalnu mrežu dobavljača i kompanija koje se sada suočavaju sa tarifama. Bez izdvajanja za odbranu, administracija bi mogla da poništi veliki deo tog posla i istovremeno uspori ili pauzira proizvodnju američkog oružja za zemlju i druge kupce.

"Doći će do nestašice zaliha, a naši saveznici i drugi partneri će uzvratiti", rekao je Bil Grinvolt, bivši zvaničnik za nabavku Pentagona. "Neke potencijalno vitalne zalihe će ili koštati mnogo više od onoga što su uradile ili jednostavno neće biti dostupne."

Globalne carine - u rasponu od 20 procenata na uvoz iz Evropske unije do 10 procenata na robu iz Ujedinjenog Kraljevstva i Australije - takođe će poremetiti saradnju u oblasti odbrane koja se dugo smatrala uspešnim zajedničkim poduhvatima (AUKUS, na primer).

Administracija se nada da će stvoriti više domaćih radnih mesta proizvodnjom stranih delova za oružje u SAD, ali kompanije nemaju ljude koji bi obavljali taj posao. Odbrambena industrija se godinama bori da privuče zaposlene zbog konkurencije drugih proizvođača i uslužne industrije koja je u procvatu, koja često plaća više i ima dosledan priliv posla.

"Jednostavno nema dovoljno ljudi u vazduhoplovnom i odbrambenom sektoru da bi se zadovoljile trenutne potrebe", rekao je Dak Hardvik, potpredsednik za međunarodne poslove u Asocijaciji aerokosmičke industrije.

image