
Tramp bi da trampi tarife za TikTok

Ako bi Kina pristala da proda TikTok, Donald Tramp bi u zamenu razmotrio ublažavanje carina na kineski uvoz. Upravo ovu aplikaciju za kratke video-snimke američki predsednik je naveo kao primer kako carine mogu biti pregovarački, tačnije ucenjivački alat u odnosima sa drugim zemljama.
"Imate situaciju s TikTokom gde će Kina verovatno reći: 'Odobrićemo dogovor, ali hoćete li nešto učiniti po pitanju tarifa?' Možemo iskoristiti carine da bismo nešto dobili zauzvrat", rekao je Tramp novinarima u predsedničkom avionu "Er fors uan".
Dok se Kina suočava sa carinama od 54 odsto, glavobolju joj zadaje i TikTok, jer vreme koje je Tramp dao "Bajt densu", u čijim je rukama ova aplikacija, curi. Ako do sutra ne kažu da su pronašli novog, podobnog kupca, što znači nekog van kineskih granica, TikTok se suočava sa zabranom u SAD.

Tramp je nedavno izjavio da je njegova administracija "vrlo blizu" rešenja ove situacije, a kao mogući novi vlasnik TikToka pojavio se milijarder i blizak prijatelj američkog predsednika – Rid Razner. On je ponudio 47,45 milijardi dolara i tako bacio senku na Ilona Maska koji je na Tviter potrošio 44 milijarde dolara.
"Mi smo dali između 20 i 50 milijardi dolara više od svih ostalih ponuđača. To nije sve, pošto ćemo donirati pet odsto od ponuđene sume za poseban fond", kazao je Razner i dodao da bi ostavio mogućnost vladi SAD da ima veliki udeo u toj društvenoj mreži ako to želi.
Razner se, naravno, prvo zakleo da će zaštititi nacionalnu bezbednost i podatke korisnika, budući da je glavni izgovor za zabranu ove platforme bio rizik da kineski vlasnici nadziru i prikupljaju podatke korisnika iz SAD. I ne samo to, ovaj bogataš je obećao da će, ako on bude novi car TikToka, moći da biraju da li će davati svoje podatke. A ukoliko to žele, biće im plaćeno da bi društvena mreža mogla da ih koristi.
"Naša ponuda je zaista jedinstvena i prva takve vrste u Americi. Ovo je uzbudljivo vreme za sve nas", poručio je on.
Ali Razner nije jedini koji želi TikTok. Među glavnim kandidatima za kupovinu je i softverska kompanija "Orakl", čiji je osnivač još jedan dugogodišnji Trampov saveznik – Lari Elison. Na njihovoj strani je to što ih, navodno, preferira sadašnji vlasnik – "Bajt dens". Ova softverska kompanija je zapravo novi-stari igrač, jer je pri prvom pokušaju kupovine TikToka 2020. bio među potencijalnim kupcima sa "Volmartom".
Kako ovo nije prvi pokušaj kupovine, tako nije ni prvi pokušaj zabrane. Naime, Tramp je u prvom mandatu nameravao da zabrani TikTok pod izgovorom brige za nacionalnu bezbednost. Ali je tokom kampanje 2024. promenio mišljenje i počeo da podržava aplikaciju, navodeći da mu je donela veliku podršku među mladim glasačima.
Nešto se, ipak, ne menja – a to je odnos sudova prema Trampovim direktivama. Godine 2020. su takođe blokirali njegovu izvršnu naredbu o zabrani TikToka, navodeći da nije pruženo dovoljno dokaza. Ali samo dok u Belu kuću nije stigao novi stanar. Naime, Džozef Bajden je prvo zabranio Trampov pokušaj zabrane, pa pokrenuo novu istragu o potencijalnim bezbednosnim pretnjama. Konačno, u aprilu prošle godine potpisao je zakon koji zahteva da "Bajt dens" proda svoju imovinu od 19. januara 2025. ili će se suočiti sa zabranom u SAD. Slamka spasa bila je Trampovo privremeno odlaganje sprovođenja ove odluke.
Iako SAD želi da TikTok pređe u američke ruke, konačnu reč ipak ima kineska vlada. A Peking je jasno stavio do znanja da će se "čvrsto protiviti" bilo kakvoj prinudnoj prodaji i podsetili da "Bajt dens" mora da dobije dozvolu kineskih vlasti za bilo kakav dogovor.
Da se Peking neće predati bez borbe i svet je video prošle nedelje, pošto su blokirali dogovora o prodaji dve luke duž Panamskog kanala koji je trebalo da bude sklopljen između hongkonškog konglomerata "CK Hačison" i konzorcijuma predvođenog investicionim gigantom "Blekrokom".
A vrednost te transakcija bila je upola manja od onoga što Razner spreman da da za TikTok.
This is a modal window.