Svet

Izvedeno 270.167 sajber-napada na informacionu infrastrukturu Devetih zimskih azijskih igara

U Pekingu tvrde da su po broju sajber napada na Harbin za vreme pomenutih igara prednjačile SAD i Holandija
Izvedeno 270.167 sajber-napada na informacionu infrastrukturu Devetih zimskih azijskih igaraGetty © Royalty-free

Kineski mediji preneli su ove nedelje da su informacioni sistemi i infrastruktura Devetih zimskih azijskih igara u Harbinu od 26. januara do 14. februara bili predmet čak 270.167 sajber napada iz inostranstva, a najviše napada dolazilo je iz Sjedinjenih Američkih Država (SAD).

Nacionalni centar za hitne reakcije na računarske viruse NR Kine saopštio je da je praćenje i analiza sajber-bezbednosti obuhvatala informacione sisteme pomenutih zimskih igara i ključnu infrastrukturu u provinciji Hejlungđijang pre i tokom održavanja igara.

Devete zimske azijske igre održane su od 7. do 14. februara u Harbinu, glavnom gradu provincije Hejlungđijang, na severoistoku Kine.

"Dok je događaj privukao veliku pažnju kako na domaćem, tako i na međunarodnom nivou, takođe je postao meta sajber-napada", navedeno je u izveštaju.

Broj napada varirao je, sa primetnim porastom od 7. do 13. februara, dostigavši, prema pomenutom izveštaju, vrhunac 8. februara.

Sa područja SAD izvršena su 170.864 napada, odnosno 63,24 odsto od ukupnog broja.

Slede područja Singapura (40.449 napada, 14,97 odsto), Holandija (12.414 napada, 4,95 odsto), Nemačka (6.682 napada, 2,47 odsto) i Južna Koreja (1.281 napad, 0,47 odsto).

"Napadi su bili usmereni na više informacionih sistema događaja, pri čemu su najčešći pokušaji bili usmereni na sistem za objavljivanje informacija o događaju, sistem za upravljanje ulazima i izlazima i sistem za plaćanje karticama", navedeno je u izveštaju.

List "Čajna dejli" naveo je da su kineske vlasti tokom samih igara blokirale 12.602 "visokorizične i zlonamerne aj-pi adrese, odnosno adrese koje su bile uključene u skeniranje sistema, uočavanje ranjivosti i pokušaje krađe podataka ili oštećenja sistema.

U izveštaju je navedeno da je većina ovih napada potekla sa inostranih "Digital Ocean" klaud-servisa, navedeno je u izveštaju.

U izveštaju su takođe navedeni i podaci o sajber napadima iz inostranstva, usmerenim na ključnu informacionu infrastrukturu u samoj provinciji Hejlungđijang.

Prema izveštaju, od 31. januara do 14. februara, iz Holandije je zabeležen najveći broj sajber napada (37,98 miliona). Slede napadi sa područja SAD (11,79 miliona) i Tajlanda (720.000). Iza njih po broju sajber napada na infrastrukturu provincije Hejlungđijang su Australija, Velika Britanija, Nemačka, Litvanija, Kanada, Japan i Singapur.

"Zahvaljujući koordinisanim naporima tima za sajber bezbednost događaja, ovi napadi nisu naneli značajnu štetu, ali ističu ozbiljnu i stalnu pretnju sajber napada uperenih protiv naše zemlje", navedeno je u zaključku izveštaja Nacionalnog centra za hitne reakcije na računarske viruse NR Kine.

U samom izveštaju osuđeni su sajber napadi na velike međunarodne događaje. Saopšteno je da su detalji o napadima predati organima javne bezbednosti NR Kine.

image