Vašington: Ruski naftni derivati "transformisani" van Rusije izuzeti iz ograničenja cena

Izuzeće važi i za sirovu naftu

Pomorske isporuke ruskih naftnih derivata koji su "značajno transformisani" van Rusije neće biti predmet ograničenja cena, saopštilo je Ministarstvo finansija SAD. Ograničenje cena ruskih naftnih derivata trebalo bi da stupi na snagu 5. februara.

Da bi bili izuzeti od ograničenja cena, ruski naftni proizvodi moraju da prođu jedan od niza procesa u inostranstvu, navodi se u preliminarnim smernicma američkog ministrstva. To uključuje destilaciju, termičku ili fluidnu obradu, hidrotretman, uklanjanje voska, kao i druge rafinerijske procese koji uključuju hemijsku transformaciju, odvajanje, konverziju ili tretman.

Ranije objavljeno uputstvo je potvrdilo da se isto izuzeće primenjuje i na rusku naftu ako je podvrgnuta dubokoj preradi van zemlje.

"Kada se ruski naftni proizvodi ili ruska nafta suštinski transformišu... u jurisdikciji koja nije Ruska Federacija, oni se više ne smatraju poreklom iz Ruske Federacije, pa se gornja cena više ne primenjuje", navodi se u dokumentu.

Međutim, primećuje se da se operacije mešanja, uključujući mešanje benzina, destilata i sirove sirovine, neće smatrati "značajnom transformacijom" i da će i tako obrađeni naftni proizvodi koji nastaju iz njih i dalje biti predmet gornje granice cena.

Američko ministarstvo finansija još nije dalo konkretne podatke o limitu cena ruskih naftnih derivata. Gornja granica cene ruske nafte postavljena je na 60 dolara po barelu, ali može biti revidirana u zavisnosti od tržišnih uslova.

Gornju granicu su uvele EU, zemlje G7 i Australija, a stupa na snagu 5. decembra.

Ranije ove nedelje ruski predsednik Vladimir Putin potpisao je ukaz o zabrani isporuke nafte i naftnih derivata po ugovorima koji primenjuju ili čak pominju gornju granicu cena. Prema rečima potpredsednika Vlade Aleksandra Novaka, Rusija je spremna za delimično smanjenje proizvodnje koje se očekuje kao rezultat ove mere. Novak očekuje pad proizvodnje između 500.000 i 700.000 barela dnevno, odnosno između pet i sedam odsto ukupnog obima proizvodnje.