Svet

Bafet na humanitarnim linijama fronta: Prorok iz voza

Iako raste neizvesnost u odnosima između SAD i Ukrajine, Hauard Bafet ostaje najveći ukrajinski prijatelj, koji finansira ratne napore Kijeva kroz humanitarnu fondaciju
Bafet na humanitarnim linijama fronta: Prorok iz vozaGetty © WPA Pool / Pool

Ulaganje u one kompanije u koje više niko ne veruje donelo je uspeh i bogatstvo Vorenu Bafetu, ali šta će doneti njegovom sinu Hauardu investiranje u Ukrajinu u koju više ni Amerika ne veruje?

Ove godine će, prema Bafetovom svedočenju, pomoć njegove fondacije ovoj zemlji premašiti milijardu dolara i na tome se, izvesno je, neće zaustaviti. Kaže da namerava da uz Ukrajinu ostane do koske. Čak i bez obzira na neizvesne odnose Vašingtona i Kijeva. 

Izveštaču Asošiejted presa, koji je ovog milijardera mekog srca zatekao u vozu sa ukrajinskom ministarkom ekonomije Julijom Sviridenko, rekao je da ne veruje u mirovni sporazum, jer ne veruje ruskom predsedniku Vladimiru Putinu. Ali ono u šta veruje jeste u sopstveni instinkt koji mu kaže da nema lakog načina da se završi sukob. 

Dok ukrajinska ministarka hvali ovog američkog filantropa, koji se nalazi na svom 18. putovanju u Ukrajinu od početka sukoba, nazivajući ga "jednim od najvećih prijatelja Ukrajine", posebno ističe njegovu posvećenost uklanjanju mina sa plodnih ukrajinskih oranica.

"Veoma dobro razume da ako zemlja koja može da prehrani 400 miliona ljudi ne može da očisti svoja polja i gubi najmanje 12 milijardi dolara BDP-a svake godine zbog miniranog zemljišta, to predstavlja veliki izazov", rekla je Sviridenko o Bafetu.

Da li je baš tako? Od 800 miliona dolara koje je Bafetova fondacija potrošila na Ukrajinu, tek manji deo je otišao na uklanjanje mina - samo 175 miliona. Veći deo filantropskog kolača služi kao posredna podrška ratnim naporima Kijeva, što zapravo otkriva zašto Hauard Bafet neće da vidi kraj sukoba. 

Zamagljivanje granica između civilnog i vojnog dobročinstva odavno je praksa Bafetove fondacije - dok manji deo pomoći u ratnim zonama ide za uklanjanje mina, veći deo odlazi na obnovu puteva i logistiku koja je direktno u službi vojske. Taj recept je primenio ne samo u Ukrajini, već i u Kolumbiji i u Iraku. Efekte njegove investicije u treninge policijskih snaga u zemljama Latinske Amerike i Afrike, zapadni mediji su ocenili kao "sumnjive", a ovog ratnog dobročinitelja optužili za saradnju sa represivnim režimima.

Iako se njegova fondacija iz petnih žila trudi da ostavi utisak neutralne i humanitarne, njena praksa, do povratka Donalda Trampa u Belu kuću, bila je sinhronizovana sa američkom spoljnom politikom. U prevodu - pomoć je išla tamo gde su bili interesi Vašingtona.

Iza altruističke priče fondacije ne kriju se samo pažljivo osmišljeni modeli političkog uticaja i geostrateške kontrole, već i ogromne poreske olakšice koje koriste sve, pa i Fondacija Vorena Bafeta. Dok bogataši deo svog kapitala poklanjaju svojim fondacijama, oni i dalje ostaju da upravljaju tim sredstvima. Dok u javnosti grade sliku dobrotvora, humanitarne organizacije im služe da osiguraju, ne mir i blagostanje, već dugoročnu moć i uticaj. Dok promovišu odgovornu filantropiju, kriju izveštaje o projektima, naročito onim u kriznim i ratnim zonama. 

"Na kraju dana, mislim da će SAD učiniti pravu stvar, ali to može biti bolan proces i možda će još mnogo Ukrajinaca poginuti", rekao je Bafet.

Koliko istinski Bafet želi mir, dok tiho inkasira dividende na tuđem razaranju i to ne kao trgovac oružjem, već kao sin proroka iz Omahe koji finansira rovove?

image