
Na ulicama Istanbula: Studenti i penzioneri, levičari i nacionalisti

Ujedinjeni u besu studenti i penzioneri, levičari i ultranacionalisti, optužuju vladu predsednika Turske Redžepa Tajipa Erdogana za autoritarizam i ugrožavanje sekularnih i demokratskih vrednosti zemlje, nakon što je uhapšen Ekrem Imamoglu, gradonačelnik Istanbula i jedan od najozbiljnijih izazivača Erdoganu na izborima.
Dok nadležni tvrde da je Imamoglu korumpiran i da je pomagao zabranjenoj kurdskoj organizaciji, a vlada poriče mešanje u rad pravosuđa, kritičari nemaju sumnje - optužbe su politički motivisane. Demonstracije, koje su se proširile uz mitinge Republikanske narodne partije, sada predvode - studenti, koji tvrde da su nepoverljivi prema političarima svih boja - bilo da su na vlasti ili u opoziciji.
Asošiejted pres izveštava da demonstracije u Turskoj okupljaju i mlade i stare, da se ulicama vijore ultranacionalistički simboli i uzvikuju levičarski slogani, ali profesor sa Univerziteta Sabanca Berk Esen kaže da većinu čine mladi, obrazovani i urbani stanovnici od 18 do 25 godina, bez jasnog političkog jedinstva.
Privedeno je više od 2.000 ljudi, među kojima se nalaze i novinari, a oko 300 njih je uhapšeno zbog "nelegalnih protesta" ili "terorizma". Advokati tvrde da su pritvori neopravdani i da je broj hapšenja neuobičajeno visok.
Ispred sudova, izveštava AP, roditelji čekaju oslobađanje studenata i tvrde da su privedeni maltretirani. I advokati upozoravaju na zlostavljanje, prepune ćelije i otežan pristup hrani tokom Bajrama, kao i da studenti rizikuju izbacivanje sa fakulteta.
Policija je odbila optužbe za seksualno zlostavljanje u pritvoru tvrdeći da je po sredi kleveta, dok je Ministarstvo unutrašnjih poslova prijavilo 150 povređenih policajaca u sukobima, uz korišćenje suzavca i plastičnih metaka.