Šef američke Nacionalne administracije za aeronautiku i svemir (NASA) Bil Nelson izjavio je da bi kineske vlasti mogle da zauzmu resurse na Mesecu ako pobede u novoj svemirskoj trci sa Sjedinjenim Američkim Državama.
"Činjenica je da smo u svemirskoj trci. I istina je da je bolje da se postaramo da ne stignu negde na mesec pod izgovorom da vrše naučna istraživanja. Moguće je da će reći: 'Klonite se, mi smo ovde, ovo je naša teritorija'", rekao je Nelson u intervjuu za "Politiko".
Prema njegovom mišljenju, SAD učestvuju u novoj svemirskoj trci sa Kinom.
"Ako Peking pobedi, onda može da traži vlasništvo nad ogromnim područjima Meseca. Kina će zauzeti resurse najbogatije oblasti Mesečeve površine ako prva dobije uporište na prirodnom satelitu Zemlje", poručio je on.
On smatra da je osnov za takve izjave situacija sa spornim ostrvima u Južnom kineskom moru.
"Ako sumnjate, pogledajte šta su uradili ostrvima Spratli", dodao je šef NASA-e.
On je izrazio nadu da će se američki astronauti vratiti na Mesec pre nego što Kinezi budu tamo i izrazio zabrinutost zbog ubrzanog tempa kineskih priprema za sletanje satelita.
"Kina je napravila ogromne korake i dostignuća u protekloj deceniji. Tačno je i da je njihov vremenski okvir za sletanje na Mesec sve bliži i bliži. A na južnom polu Meseca ima dosta mesta koja su pogodna za sakupljanje vode i drugih stvari", naglasio je Nelson.
Sa druge strane, Peking je odbio takve navode.
"Neki američki zvaničnici izjavljuju neodgovorne tvrdnje kako bi narušili kineske legitimne svemirske aktivnosti. Kina snažno odbacuje takve izjave. Svemir nije bojno polje", rekao je portparol kineske ambasade u Vašingtonu Liu Pengiu.
Arhipelag Spratli i Paraselska ostrva su dugi niz godina uzrok višenacionalnog sukoba u Južnom kineskom moru. Glavni tuženi u sporu oko vlasništva nad ovim teritorijama su Vijetnam i Kina.
Pored njih, delimična ili potpuna prava na ostrva polažu i Brunej, Malezija, Tajvan i Filipini. Pored strateškog položaja na raskrsnici morskih puteva Indijskog i Tihog okeana, vrednost ostrva određuje i činjenica da su, prema procenama stručnjaka, na njihovom šelfu koncentrisane značajne rezerve nafte i minerala, čiji razvoj svaki od učesnika ovog sukoba nastoji da pokrene.