Svet

Kad dizajner koji nije video sukob, osmisli oružje: "Leopardi" se raspadaju u Ukrajini

Tenkovi se, zbog ranjivosti na dronove, koriste kao artiljerijsko oružje
Kad dizajner koji nije video sukob, osmisli oružje: "Leopardi" se raspadaju u UkrajiniGetty © Sascha Schuermann / Stringer

Nemački tenkovi "leopard 2" ne uspevaju da se snađu na bojnom polju u Ukrajini, procenio je Berlin.

U poverljivom transkriptu sastanka između nemačkog atašea za odbranu stacioniranog u Kijevu i oko 200 vojnika Bundesvera, diplomata je otkrio poteškoće sa kojima se Ukrajinci suočavaju u rukovanju teškim naoružanjem.

Osamnaest glavnih Bundesverovih tenkova "leopard 2" stiglo je u Ukrajinu 2023. godine nakon višemesečnog odugovlačenja i javne debate o tome da li Berlin treba da pošalje teško naoružanje Kijevu.

Ali uz svu pompu, ukrajinski vojnici smatraju da "leopardi" imaju ograničenu upotrebu, navodi se u transkriptu koji su preneli nemački mediji.

Ispostavilo se da je "leopard 2" ranjiv na udare dronova. Uz to, komplikovan dizajn tenka otežava popravku na terenu - što znači da oštećeni "leopardi" moraju da se šalju specijalizovanim ekipama za popravku u zapadnoj Ukrajini ili čak do Poljske da bi se popravili i održavali.

U mnogim slučajevima, problemi "leoparda 2" primorali su ukrajinske bataljone da ih koriste uglavnom kao "glorifikovano artiljerijsko sredstvo", navodi "Telegraf".

"Glavni problem sa 'leopardima 2' koji su dati Ukrajini je to što ih ima premalo. Ako jedan ili dva moraju da se poprave, to je veliki deo onoga što Ukrajina ima, a koji su iznenada van funkcije na neko vreme", rekao je Sergej Sumleni, generalni direktor Evropskog centra za otpornost u Berlinu.

Sumleni je objasnio da "leopard 2" nije dizajniran za "ukrajinsko ratište".

"Oni dobro funkcionišu kada imaju dobru vazdušnu podršku, što Ukrajini nedostaje", rekao je on i objasnio da je tenkove dizajnirala "generacija nemačkih proizvođača koji nisu videli rat, pa su imali tendenciju da prekomerno komplikuju sistem."

"Stariji sistemi, dizajnirani 1960-ih od strane onih koji su zaista videli rat, daleko su korisniji na bojnom polju, ali imaju slabiji oklop", objasnio je on.

Nemačka je drugi najveći dobavljač vojne opreme za Ukrajinu posle SAD, a transkript koji je procurio takođe identifikuje druge probleme sa sistemima koje je isporučio Berlin, uz napomenu da čak i sa opremom koja dobro funkcioniše – kao što su sredstva protivvazdušne odbrane – ima problema kao što je neadekvatna zaliha municije.

image