
"Dan uveče" o nemačkoj vladi: Merc će žrtvovati socijalnu politiku zarad vojske

Posle nepuna dva meseca, Nemačka je dobila koaliciju koja će formirati vladu – konzervativci budućeg nemačkog kancelara Fridriha Merca i njihove kolege iz Socijaldemokratske partije postigli su dogovor.
Međutim, prepreke su već počele da se pojavljuju. Uprkos tvrdnji Fridriha Merca da će Nemačka munjevito ponovo stati na noge i vratiti se na poziciju vodeće zemlje EU, čak 60 procenata njegovih glasača ne misli da je on to u stanju.
A posao dodatno otežava i Donald Tramp svojim merama, carinama i pritiscima. I taman kada deluje da ništa drugo ne može da zadesi vladajuću koaliciju pojavljuje se nova anketa – Alternativi za Nemačku je skočila popularnost od februarskih izbora dok je demohrišćanima pala – sada su gotovo izjednačeni.
O ovoj temi u emisiji "Dan uveče" na TV RT Balkan govorili su karijerni diplomata Zoran Milivojević i istraživač pripravnik na Institutu za međunarodnu politiku i privredu Mile Obrenović.
Milivojević ističe da je se kao glavna posledica rata u Ukrajini pokazalo da Nemačka nije suverena.
"Ne treba izgubiti iz vida da je Nemačka bila vodeća u ekonomiji, a ne kao vojna sila. Na ekonomskom planu gde je obezbedila vodeću ulogu, i sada je to izgubila. Nemačka sada nema onih lidera koji su bili u stanju da autoritetom održe jednu vrstu stabilnosti. Sama činjenica je da je Nemačka u poslednjih nekoliko godina bila prinuđena da ide na tzv. veliku koaliciju, govori u prilog tome. Pokazuje se taj problem liderstva", navodi Milivojević.
On nije siguran koliko će uspeti da se ova vlada održi i dodaje da je to pitanje procesa.
"Ona je već dve godine u minusu. Nemačka je izgubila privredni autoritet, pogotovo na planu raskidanja sa ruskim tržištem. To se sad vidi, jer su donete političke odluke, a ne u interesu Nemačke. To sve proizvodi političke tenzije na unutrašnjoj sceni. Gubitak pozicije Nemačke se najbolje vidi u poziciji EU, posle prvih 100 dana vlade u Vašingtonu, najveću reč vode London i Pariz. Svi očekuju da Merc vrati poziciju, ali ćemo videti da li on ima snage za to", smatra Milivojević.
Ističe popularnost AfD-a koji se, kako kaže, tretirao kao začetak nacionalističkog ekstremizma, da bi sad "prerastao u stranku koja se ne može ignorisati".
"SPD je u istorijskom smislu na najvećem minimumu, ona je treća, što nikad nije bila. Kad se vi militarizujete kao zemlja blagostanja, gde je ekonomija bila u prvom planu, to prelazi na drugi teren koji jača ekstremizme svake vrste, jača nacionalnu komponentu i zato je AFD u prvom planu", objašnjava Milivojević.
Obrenović ističe da trenutne okolnosti nikako ne idu na ruku Mercu.
"Nemačka je bila najzavisnija od Ruske Federacije i sam rat se najviše odrazio na Nemačku i njenu privredu. Mercova popularnost je već sad pala. On je predizbornu retoriku bazirao na nečemu drugom. Izrazito je tvrdio da je protiv zaduživanja. Nije ni formalno stupio na vlast, a u Bundestagu je bilo glasanje, ipak izglasali su da se zadužuju znatno više", navodi Obrenović.
On smatra da je Mercu popularnost već opala za pet odsto jer "nije ostao dosledan".
"Ostaje izazov militarizacije. Dok je Olaf Šolc imao nešto umereniji stav, Merc je bio taj koji se borio za stacioniranje "taurusa", najavljivao je povećano ulaganje u sistem odbrane", rekao je Obrenović.
Dodaje i da će Merc žrtvovati socijalnu politiku zarad vojske.