Svet

Pretnja i zabrana: Zašto se EU uplašila proslave Dana pobede u Moskvi?

Žalosno je što je na delu prekrajanje istorije i što EU sama ne čini da dostojno obeleži taj dan, smatra nekadašnji šef diplomatije SRJ Vladislav Jovanović
Pretnja i zabrana: Zašto se EU uplašila proslave Dana pobede u Moskvi?Getty © Sefa Karacan/Anadolu Agency

Biće nam drago da vidimo u Moskvi sve one koji su spremni da sa nama podele ponos i radost ovog dana. Ponos i radost koji, kako verujemo, treba da budu važni za sve narode Evrope i sveta", ovako je iz Kremlja stigla najava da će se više od 20 šefova država i vlada susresti 9. maja u Moskvi na Paradi pobede.

Ipak, ponos ovog dana, sudeći po odjecima iz EU, ne oseća većinski Evropska unija, a za neposlušne koji se odvaže da odu na proslavu na Crvenom trgu, podvučene su "crvene linije". Iako se na tapetu našla i Slovačka, koja je kao članica EU, prkosi zabranama, za Srbiju koja je u "čekaonici EU", usledila je pretnja – ili "kofer" za Moskvu ili sa "kartom iz Moskve" – gubimo red za Brisel.

Kako piše britanski "Telegraf", EU bi mogla da zabrani Srbiji pridruživanje EU ako njen predsednik sledećeg meseca otputuje u Rusiju na Paradu pobede. Njegova poseta bi, prema pisanju lista, "predstavljala kršenje kriterujuma za članstvo u bloku i poremetila ambicije zemlje prema EU". 

"Moramo osigurati da oni shvate da određene odluke koštaju. Posledica toga je da ne uđu u Evropsku uniju", rekao je Jonatan Vseviov, generalni sekretar estonskog Ministarstva spoljnih poslova.

I šefica evropske diplomatije Kaja Kalas ne daje evropskim liderima mogućnost da donesu suverene odluke o tome da li će se odazvati pozivu ruskog predsednika Vladimira Putina. Kalasova upozorava zvaničnike "dvadesetsedmorke" da ne učestvuju u vojnim proslavama, jer, prema njenom mišljenju, neodlazak u Moskvu jednak je sa solidarnošću sa Ukrajinom.

"O tome se vrlo jasno razgovaralo i što su različite države članice govorile, jeste da bilo kakvo učešće na paradama ili proslavama 9. maja u Moskvi neće biti olako shvaćeno sa evropske strane, s obzirom na to da Rusija zaista vodi veliki rat u Evropi", rekla je Kalasova.

On je stavila do znanja da "EU ne želi da vidi nijednog potencijalnog člana bloka koji bi se pridružio Putinovoj proslavi", jasno aludirajući na Srbiju, koja je potvrdila učešće na paradi, a koja se nalazi na evropskom putu. 

Pokušaj pandana proslavi u Moskvi dešava se u Kijevu pod objavom da je to "demonstracija diplomatske sile" i napor da se skrene pažnja sa Moskve. "Politiko" je izvestio da Ukrajina poziva najviše zvaničnike i lidere EU u Kijev 9. maja na kontru ruskoj vojnoj proslavi.

"Takođe sam pozvala sve države članice, ali i predstavnike institucija, da posete Kijev u što većem broju kako bismo zaista pokazali našu solidarnost i da smo uz Ukrajinu", rekla je Kalasova.

Portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova podsetila je da predstojeći jubilej nije samo "rutinski datum", već test, imajući u vidu činjenicu da se na Zapadu ovaj praznik zaboravlja. 

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je ranije da se sa slovačkim premijerom Robertom Ficom dogovorio da zajedno otputuju na Dan pobede. Vlada Srbije u tehničnikom mandatu nedavno je usvojila i Odluku o obrazovanju Radne grupe za obeležavanje 80. godišnjice pobede u Drugom svetskom ratu, čiji će zadatak biti da realizuje zajedničko obeležavanje Srbije i Ruske Federacije ovog značajnog datuma.

I Slovačka, kao članica EU, jedna je od onih koja se odvažila da ne posluša zabrane evopskih kolega. Kako je potvrđeno, Fico sa brojnom delegacijom dolazi u Moskvu.

"Niko mi ne može zabraniti da prisustvujem proslavi 9. maja u Moskvi", jasan je bio slovački premijer.

Nedavno je i slovački predsednik Peter Pelegrini, povodom odbijanja ambasadora EU da odaju počast oslobodiocima Bratislave zbog prisustva ruskog ambasadora, pozvao "sve građane Slovačke, javne ličnosti, da ne pokušavaju da prekrajaju istoriju".

"Događaji koji su se odigrali pre 80 godina nemaju ništa zajedničko sa onim što se sada dešava istočno od nas, sa današnjim vojnim sukobom", rekao je Pelegrini.

A poziv da učestvuje na obeležavanju 80. godišnjice pobede nad fašizmom u Drugom svetskom ratu, prihvatio je i kineski predsednik Si Đinping. Po tradiciji, beloruski predsednik Aleksandar Lukašenko će prisustvovati proslavi, dok je kabinet Viktora Orbana saopštio da mađarski premijer neće biti na proslavi u Moskvi.

Žalosno je što je na delu prekrajanje istorije i što EU sama ne čini da dostojno obeleži taj dan, smatra nekadašnji šef diplomatije SRJ Vladislav Jovanović i dodaje da se EU ponaša tako da "sve sve pusti u zaborav i ide u srećnu budućnost".

"Da bi uspostavili neku koherentnost unutar zajednice, izvršili su neku vrstu izmirenja - prvo Francuska i Nemačka, pa ostali. I to je u redu. Ali, kada je u pitanju memorijal, pre 80 godina se dogodila najveća nesreća koja je ikada zadesila Evropu, a najviše žrtava upravo su pretrpeli slovenski i jevrejski narod, to nije dopustivo. Ako se njima sprečava da oni to obeležavaju na način na koji taj događaj zaslužuje, onda oni indirektno prekrajaju istoriju. Ne obaziru se na veličinu zločina koji se dogodio pre 80 godina i na pravo da se oda pošta žrtvama i u miru propisno obeleži taj Dan pobede", objašnjava Jovanović za RT Balkan.

Komentarišući pretnje iz EU na račun Srbije, Jovanović ističe da se Evropa već izvesno vreme prema nama postavlja kao pretpostavljena i da njihovo ponašanje iskače iz civilizovane prihvatljive politike.

"To je diktatorijalni stav prema onima koji hoće da uspostave saradnju i punopravno članstvo u EU. Povišenim tonom se ne može graditi zajedništvo. Sada to vidimo i prema njenim članicama, a kada je reč o nama, oni konstantno nama postavljaju nemoguće uslove, a da bi se zauzvrat, očekivao neki akt milosti od njih", navodi Jovanović.

On smatra da EU se našla u nekoj vrsti napuštenog stanja i sklona je da pribegava postavljanju uslova, što otkriva njene slabosti i da nije u stanju da se sabere i reorganizuje. 

"Ako je Slovačka punopravna članica, to ne znači da treba da zajednički ton dolazi iz Brisela. To samo pokazuje da su svi jednaki, a da su neki malo više jednaki, a neki malo više slabi. EU nije učinila dovoljno da mi možemo raširenih ruku da uletimo u EU. Verujem da se mi nećemo osvrtati na njihove pokušaje da se stavljaju u profesorsku ulogu i da nam drže lekcije", ističe Jovanović.

Predsednik Srbije istakao je da je srpski narod u potpunosti i od početka ratnog sukoba, bio na strani protiv nacizma.

"Zato srpski narod ima dodatnu obavezu da čuva istinu o borbi protiv fašizma", rekao je predsednik Srbije najavljujući da će se odazvati pozivu ruskog kolege. Dodao je tada i da će, "ako ne bude smaka sveta", biti na Crvenom trgu 9. maja.

image