Svet

"Dan uveče" o ulozi Londona u sukobu u Ukrajini: Britanija hoće da se nametne kao lider u Evropi

Gosti emisije RT Balkan bili su Goran Miloradović i Ljubinko Đurković
"Dan uveče" o ulozi Londona u sukobu u Ukrajini: Britanija hoće da se nametne kao lider u Evropi© РТ Балкан

Nešto više od dve nedelje nakon što je američki list "Njujork tajms" objavio ekspoze o razmerama američke umešanosti u ukrajinski sukob – koja je podrazumevala zajedničko određivanje ciljeva i američke čizme u Ukrajini – na red je došao britanski časopis "Tajms", sa reportažom o do sada nepotvrđenim detaljima o ulozi Londona u rusko-ukrajinskom sukobu.

Goran Miloradović, viši naučni saradnik na Institutu za savremenu istoriju je u emisiji "Dan uveče" na RT Balkan rekao da se Britanija ovim objavama obraća pre svega svojoj javnosti, odnosno da pokušavaju da stvore atmosferu i raspoloženje u svojoj javnosti za dalje ratovanje i da tako "neguju" rusofobiju. Ljubinko Đurković, pukovnik u penziji je istakao da se od samog početka znalo da NATO ratuje protiv Rusije na tlu Ukrajine i da su sve zemlje to radile pod velom tajne, ali da je Englezima stalo da izdominiraju i da zato ne kriju svoje učešće.

Britanski instruktori boravili su na ukrajinskom tlu još od 2015. godine, ali su povučeni neposredno pred eskalaciju sukoba u februaru 2022. Međutim, ugledni britanski list navodi da je London krišom ponovo razmestio male kontingente vojnika u prvim mesecima sukoba, i da je isto učinio u više navrata tokom 2022. i 2023. Uloga ovih vojnika bila je i opremanje kijevskih aviona raketama "Storm šedou" i obučavanje kijevskih snaga za njihovu upotrebu.

Podrška Britanije bila je ključna u katastrofalnoj ofanzivi Kijeva na leto 2023. godine, navodi se u izveštaju, i dodaje da su ukrajinski vojni zvaničnici nazivali svoje britanske kolege, a posebno bivšeg ministra odbrane Bena Volasa, "mozgom" takozvane "anti-Putinovske koalicije".

Za razliku od američkih vojnih zvaničnika koji bi išli u Kijev retko, a nekada čak u civilu, kako bi razmere njihove umešanosti ostale tajne, britanski zvaničnici su imali slobodu da putuju u Ukrajinu kad god je to bilo potrebno, navodi "Tajms".

Do izveštaja dolazi u trenutku kada se vlada premijera Kira Starmera napreže da održi takozvanu koaliciju voljnih – grupu evropskih zemalja koje su spremne za pružanje dalje vojne podrške Kijevu, i za potencijalno razmeštanje trupa na ukrajinskom tlu po postizanju mira.

Međutim, šefica evropske diplomatije Kaja Kalas priznala je ranije ove nedelje da i dalje ne postoji konsenzus o zajedničkom slanju trupa u Ukrajinu unutar ove takozvane koalicije, dok je novinska agencija Frans pres objavila da je svega nekoliko od tridesetak zemalja iz takozvane koalicije spremno za ovaj potez. 

Te zemlje, prema pisanju ove agencije, uključuju Veliku Britaniju, Francusku, Litvaniju, Letoniju i Estoniju. U međuvremenu, o potencijalnom razmeštanju evropskih trupa u Ukrajini se može čuti i iz Vašingtona.

Trampov specijalni izaslanik za Ukrajinu, Kit Kelog, izneo je u intervjuu za "Tajms" svoj predlog za podelu na tri zone vojne odgovornosti – britansko-francusku, ukrajinsku i rusku. Kelog je zatim napomenuo da nije govorio o podeli Ukrajine kao države. Kelogov plan naišao je na oštre kritike Moskve, a ruski diplomata Rodion Mirošnik nazvao ga je otelovljenjem britanskog kolonijalnog mentaliteta.

Miloradović: Britanci neguju rusofobiju

Goran Miloradović, viši naučni saradnik na Institutu za savremenu istoriju ukazuje da se Britanija ovim objavama obraća pre svega svojoj javnosti, odnosno da pokušavaju da stvore atmosferu i raspoloženje u svojoj javnosti za dalje ratovanje.

On je istakao da rusofobija ne nastaje niizčega, nego da je ona nešto u čemu se narod "vaspitava".

"Ne vaspitavaju samo mediji, već i škole i kultura. To 'vaspitanje' ima više nivoa. Takva vrsta vaspitanja je potrebna da bi uvek bili u pripravnosti za slučaj potrebe da se sukobe iznova sa Rusijom, a oni su imali više takvih faza kada su bili u pripravnosti ili u ratnom stanju sa Rusima. U prijateljstvu su bili samo onda kada bi neko drugi, više od Rusa, ugrožavao britanske interese", kazao je Goran Miloradović. 

Dodao je da su uvek bili u ratnom stanju kada bi procenili da bi Rusija mogla da ugrozi britanske interese, a to je uglavnom bilo u prekomorskim kolonijama, jer samu Britaniju Rusija nikada nije pokušala da ugrozi, tako da tu nema neposrednog rivaliteta, kao sa Francuzima ili sa Nemcima.

"Kada će biti situacija da oni moraju da mobilišu svoju javnost, svoje birače, pa i svoju vojsku i političke strukture protiv Rusije, to se ne zna. Zato se permanentno neguje rusofobija. Tu i Srbija ima neku svoju malu ulogu, jer se tretira vrlo slično kao Rusija. To je jedna slovenska zemlja koja je razvila svoju autentičnu državnost i koja nikada nije ratovala sa Rusijom. Sve to Srbiju predstavlja kao jedno zgodno eksperimentalno polje, na kome bi se mogli, ne samo suzbijati ruski interesi, nego gde bi se moglo eksperimentisati i obučavati za borbu protiv Rusa", smatra Miloradović.

"Tajms" je izneo podatak da su britanska vojna lica mnogo češće nego američki putovala u Ukrajinu prethodnih godina, kao i da su više zabrinuti za situaciju u Ukrajini.

"Britanci hoće da se nametnu Nemačkoj i Francuskoj, da oni dominiraju u tome i da oni predvode taj koalicioni blok, odnosno tu evropsku vojsku u začetku i da pokažu tu svoju 'silu'. Mada, nijedna nacionalna vojska nema pojedinačno silu koja bi mogla da parira ruskim snagama. Ni sve zajedno nisu u mogućnosti, ni kadrovski, ni tehnološki, zato što Rusija razvija i poseduje petu generaciju naoružanja u serijskoj proizvodnji, poput rakete 'orešnik'. Ni američka vojska, a kamoli evropske ne mogu da dostignu taj nivo", rekao je Ljubinko Đurković, pukovnik u penziji.

"Britanija je najviše obučavala ukrajinske trupe"

On smatra da Englezi, kako je rekao, svojom lukavošću hoće da iskoriste situaciju i da se nameću tako što se na neki način inkorporiraju u komandnu strukturu i time daju sebi na značaju, u odnosu na druge zemlje, mada je i činjenica da su imali najviše upliva, naročito u obuci, jer je na tlu Britanije obučavano najmanje 3.000 vojnika iz Ukrajine.

"Englezi hoće svojim planskim akcijama, poput one na Kursk koja je bila katastrofalna, ali najviše po vojnike NATO, a među njima je najmanje bilo Engleza, ali je komandna struktura bila engleska. Oni žele da izdominiraju sa što manjim posledicama na sopstveno ljudstvo i tehniku. Oni su najmanje učestvovali u donacijama vojne opreme i naoružanja, ali su zato dominirali u obučavanju i pripremanju trupa, komandnih struktura i običnih ratnika", kazao je pukovnik u penziji. 

"Dolazak Trampa pomutio planove Britanije"

Istakao je da je Englezima svojstveno to da koriste tuđu snagu, a  svoju pamet. On je rekao da su ih Amerikanci iznenadili time što su Evropu izbacili iz pregovaračkih procesa i da su ih, samim tim, SAD stavili u dominantnu ulogu, radi naplate određenih donacija i dugova, i sredstava koja su uložili u Ukrajinu, a da se tu nijednog trenutka ne spominju evropske zemlje, pa ni Engleska za svoj ulog. 

"Od samog početka se znalo da NATO ratuje protiv Rusije na tlu Ukrajine, a normalno, sve zemlje su to radile pod nekim velom tajne, ali Englezima je stalo da izdominiraju računajući da će oni sutra biti ti koji će doneti konačnu odluku o prekidu rata, odnosno da će eksploatisati te ratne 'uspehe'. Sada su omanuli, Tramp ih je potisnuo u pregovaračkom procesu", kazao je Ljubinko Đurković.

image