U naredne dve sedmice, temperature u većem delu Evrope biće iznad proseka, a Sjedinjene Države očekuju bolje vreme do sredine januara. Narednih desetak dana i u Kini - najvećem svetskom uvozniku gasa biće toplije, što je sve zajedno ublažilo strahovanja od energetske krize i probudilo nadu kod mnogih da će se ove godine "provući".
Fjučersi na gas pali su zbog smanjene potrošnje goriva, a evropski gas je u ponedeljak nakratko dostigao najniži nivo od početka sukoba u Ukrajini.
"Rizik od ekstremne zatvorenosti tržišta zbog kojeg su ljudi bili zabrinuti pre početka zime sada izgleda nizak", rekao je analitičar "Blumberga" Abišek Rohati. Evropa je obnovila zalihe, dok blaže vreme širom severne Azije znači da će biti manje konkurencije za terete tečnog prirodnog gasa, rekao je on.
Vlade i komunalne kompanije su se pripremale za nestašicu gasa nakon što je su zapadne zemlje uvele sankcije Rusiji, što je poremetilo isporuke energenata i podiglo globalnu potražnju za tečnim gasom (LNG). Cene gasa i uglja dostigle su rekord jer su uvoznici požurili da prave zalihe goriva za zimu, kada je potrošnja na vrhuncu.
"Blumbergovi" analitičari ipak upozoravaju da rizici nisu nestali. Produženi nalet kasne zimske hladnoće mogao bi da iscrpi zalihe gasa i poveća cene goriva. Komunalne kompanije će takođe uskoro morati da počnu da planiraju poslovanje za sledeću zimu bez ruskog goriva.