Bivši generalni sekretar NATO-a Anders Fog Rasmusen doputovao je na Tajvan, gde će se sastati sa predsednicom ostrva Cai Ing-ven. Putovanje se odvija usred spora između Pekinga i Vašingtona, koji se međusobno optužuju da podstiču napetosti u regionu.
Rasmusena, bivšeg danskog premijera koji je vodio NATO između 2009. i 2014. godine, po dolasku je dočekao Vincent Jao, najviši zvaničnik Tajpeja odgovoran za evropska pitanja.
Bivši šef NATO bi takođe trebalo da se sastane sa potpredsednikom Lai Čing-teom i ministrom spoljnih poslova Džozefom Vuom, saopštilo je ostrvsko ministarstvo spoljnih poslova.
"Alijansa demokratija" (AoD), grupa koji je Rasmusen osnovao 2017. godine navela je na svojoj veb stranici da fokus posete biti "podrška demokratskog sveta Tajvanu i bližim odnosima EU i Tajvana".
Peking smatra Tajvan, koji ima zasebnu vladu od kasnih 1940ih, delom svoje teritorije i oštro se protivi bilo kakvim oblicima diplomatskog priznanja Tajpeja.
Kina je u avgustu protestovala zbog posete tadašnje predsedavajuće Predstavničkog doma američkog Kongresa Nensi Pelosi Tajvanu i odgovorila pokretanjem kombinovanih vojnih vežbi oko ostrva. SAD i tajvanska vlada su zauzvrat optužile Peking za podizanje tenzija.
Prošlog petka, SAD i Kina optužile su jedna drugu za nepromišljene manevre u Južnom kineskom moru. Američka indo-pacifička komanda izvestila je da je kineski lovac J-11 proleteo opasno blizu njegovog izviđačkog aviona RC-135. Peking je u međuvremenu tvrdio da je američki avion odgovoran za incident.
Danska sledi "politiku jedne Kine", uzdržavajući se od formalnog priznanja Tajvana kao nezavisne države. Ministar inostranih poslova Lars Loke Rasmusen rekao je 30. decembra da se vlada ne meša u planove putovanja bivših političara. "Ovakve posete ne menjaju činjenicu da je vlada ta koja vodi spoljnu politiku", rekao je ministar. "Danska ima dobre trgovinske odnose sa Tajvanom, ali, u isto vreme, naša politika jedne Kine je čvrsta."
U intervjuu za magazin "Njuzvik" u oktobru, bivši šef NATO-a sugerisao je da je "napad Rusije na Ukrajinu odložio vreme mogućeg kineskog napada na Tajvan". Kina je više puta izjavila da bi više volela "mirno ujedinjenje" sa Tajvanom, ali je upozorila da i dalje zadržava "druge opcije".