
Kostarika: Odobren poseban status za 85 migranata koji su deportovani iz SAD

Kostarika je odobrila poseban status za 85 migranata koji su u februaru deportovani iz Sjedinjenih Američkih Država, što im omogućava slobodno kretanje unutar zemlje, izjavio je direktor kostarikanske imigracione službe Omar Badilja.
Vlada predsednika Kostarike Rodriga Čavesa postigla je početkom godine dogovor sa administracijom američkog predsednika Donalda Trampa da prihvati do 200 osoba poreklom iz Afrike, Azije i Evrope, s ciljem da ih u roku od nekoliko nedelja repatrira, preneo je Rojters.
Međutim, dva meseca kasnije, kostarikanske vlasti su potvrdile da nisu svi migranti pristali na povratak u matične zemlje, nakon čega je u ponedeljak doneta odluka da im se dodeli posebna migraciona kategorija na 90 dana, uz mogućnost produženja.
"Ove osobe imaju slobodu kretanja bilo gde u zemlji... Poenta ove odluke je da niko ne bude prisiljen da se vrati u zemlju porekla", rekao je Badilja u video-snimku dostavljenom medijima.
Od februara, migranti su bili smešteni u prihvatnom centru blizu granice sa Panamom, s ograničenjem kretanja i bez pristupa pasošima.
Većina je prihvatila repatrijaciju, potvrdile su imigracione vlasti za Rojters.
Na teritoriji Kostarike i dalje se nalazi 85 migranata iz 14 različitih zemalja, uključujući 31 maloletnu osobu.
Svi oni sada mogu da preuzmu svoje pasoše, potvrdio je Badilja.
Nova odluka, prema njegovim rečima, štiti pravo migranata da se "osećaju bezbedno i prihvaćeno na Kostariki".
Ta mera dolazi nakon što je grupa advokata za ljudska prava tužila Kostariku zbog navodnog kršenja prava desetina maloletnika koji su posle deportacije iz SAD bili dva meseca zadržani u kampovima.
Kostarikanske vlasti odbacuju optužbe i ističu da pokušavaju da pomognu Sjedinjenim Državama.