Svet

Sahranjen papa Francisko: Ceremoniji prisustvovali brojni zvaničnici, u ime Srbije premijer (VIDEO)

Sahrani su prisustvovali svetski lideri, katolički zvaničnici i vernici iz celog sveta
Error loading media: File could not be played
Share Video
Share Video
00:00
00:00
 

Papa Francisko je sahranjen u jednoj od takozvanih "pet papskih bazilika", Santa Mariji Mađore, gde je njegovo telo preneto iz bazilike Svetog Petra.

Ceremoniji sahrane je prisustvovalo najmanje 170 stranih delegacija, a ceo proces pratilo je oko 2.700 akreditovanih novinara.

Sahrani su, između ostalih, prisustvovali italijanska premijerka Đorđa Meloni, predsednik SAD Donald Tramp, predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen, predsednik Francuske Emanuel Makron.

Povorka crkvenih zvaničnika, šefova država i vernika okupila se na Trgu Svetog Petra u 10 časova, gde je održana misa za pokoj duše pape Franciska.

Kako je saopšteno iz Vatikana, u prvom redu su stajali visoki zvaničnici iz papine rodne Argentine i iz Italije, odnosno, najbliži je bio Havijer Milei, dok su ostali lideri bili raspoređeni prema francuskom abecednom redu.

U ime Srbije, na ceremoniji na Trgu Svetog Petra je prisustvovao premijer Đuro Macut, dok je u delegaciji BiH srpski član Predsedništva Željka Cvijanović.

Obred u Vatikanu predvodio je kardinal Đovani Batista Re, za koga italijanski mediji nagađaju da bi mogao da zameni papu Franciska na poziciji poglavara Rimokatoličke crkve.

Kovčeg sa telom pape Franciska u petak uveče je zapečaćen tokom obreda u bazilici Svetog Petra, a oko 250.000 vernika prisustvovalo je misi u Vatikanu.

Papa Francisko preminuo je u ponedeljak, 21. aprila, u 89. godini, od posledica srčane insuficijencije i moždanog udara.

Sve informacije o dešavanjima u Vatikanu pratite uživo na našem blogu.

  • 26. apr 2025 • 14:19

    14:19

    Sahranjen papa Francisko: Obredu prisustvovali samo najbliži

    Papa Francisko je sahranjen u bazilici Santa Marija Međore u Rimu, a privatna ceremonija trajala je oko pola sata, saopštio je Vatikan.

    "Obred (sahrane) održan je prema propisima Ordo Exsequiarum Romani Pontificis kojim je predsedavao kardinal kamerlengo, u prisustvu onih navedenih u odgovarajućem obaveštenju Kancelarije za liturgijske slave i rođaka preminulog pape, a završen je u 13:30", navodi se u saopštenju Vatikana, prenosi "Skaj njuz".

    Ispred te bazilike, udaljene oko šest kilometara od Vatikana, papino telo je dočekalo 40 pripadnika marginalizovanih grupa, za koje se on posebno zalagao tokom službe, uključujući migrante, beskućnike, zatvorenike i transrodne osobe.

    Sahrani u bazilici Santa Marija Mađore prisustvovali su samo najbliži, a papin jednostavan, drveni kovčeg je dočekan uz zvona.

    Papa Francisko je, prema sopstvenoj želji, sahranjen u grobnici u podu, u maloj niši, između Kapele Paolina i Kapele Sforca, što je prvi put od 1903. da je poglavar Rimokatoličke crkve sahranjen van Vatikana, kada je papa Leon XIII sahranjen u Lateranskoj bazilici.

    Kovčeg su od Vatikana do mesta sahrane ispratili mnogi vernici, koji su se oprostili od poglavara rimokatoličke crkve.

  • 14:09

    Tramp i Melanija otputovali iz Rima: Ništa od još jednog susreta sa Zelenskim

    Američki predsednik Donald Tramp i prva dama Melanija Tramp napustili su Rim predsedničkim avionom ubrzo nakon što je završena ceremonija sahrane pape Franciska, objavio je Si-En-En.

    Tramp se ranije danas nakratko sastao sa Vladimirom Zelenskim u bazilici Svetog Petra, ali do najavljenog drugog sastanka posle sahrane nije došlo.

  • 13:26

    Fon der Lajen: Papa Francisko je gradio mostove kojima mi treba da hodamo

    Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen je uputila istakla da je pokojni poglavar Rimokatoličke crkve, papa Francisko, "gradio mostove" i "ostavio nasleđe milosrđa, pravde i nade".

    Fon der Lajen je, u objavi na mreži Iks, poručila da je pokojni papa podsetio svet da ljubav mora da dođe i do marginalizovanih i da je prigrlio one koji imaju manje sreće, raseljene i zaboravljene.

    "'Pozvao nas je da brinemo jedni o drugima i o Zemlji koju svi delimo. Njegovo nasleđe je nasleđe milosrđa, pravde i nade. Ono će nastaviti da osvetljava put. Papa Francisko je gradio mostove. Njima treba da hodamo", rekla je Fon der Lajen koja je prisustvovala ceremoniji ispraćaja pape u Rimu.

    Fon der Lajen je navela da su se lideri iz celog sveta okupili da odaju poslednju počast papi Francisku, istakavši da je imala "dobre razgovore sa nekoliko njih".

  • 13:11

    Kovčeg sa papinim telom stigao u baziliku Santa Marija Mađore,sledi privatna ceremonija

    Kovčeg sa telom pokojnog papa Franciska stigao je u baziliku Santa Marija Mađore, gde će biti sahranjen na privatnoj ceremoniji.

    Sahrani će moći da prisustvuju samo najbliži, a njegov kovčeg je dočekan uz zvona.

    Prethodno, nakon završene mise na trgu Svetog Petra u Vatikanu, papamobil sa kovčegom je prošao kroz ulice Rima, uz okupljenu masu ljudi koja se opraštala od poglavara Rimokatoličke crkve.

    Misi u Vatikanu, prema zvaničnim podacima vatikana prisustvovalo je oko 250.000 ljudi, kao i 170 stranih delegacija, a ceo proces pratilo je oko 2.700 akreditovanih novinara.

  • 12:14

    Završena pogrebna misa: Povorka krenula ka bazilici Santa Marija Mađore

    U Vatikanu je završena pogrebna misa poglavaru Rimokatoličke crkve papa Francisku koju je predvodio kardinal Đovani Batista Re, a pogrebna povorka sa papinim kovčegom krenula je ka bazilici Santa Marija Mađore u Rimu u kojoj će papa biti sahranjen.

    Zazvonila su zvona bazilike Svetog Petra, čime je služba završena posle 2 sata i 10 minuta.

    Na kraju mise, tokom koje je okadio i poprskao svetom vodicom kovčeg u kome se nalazi pokojni pontif, kardinal Re dao je poslednju pohvalu papi i "predao papinu dušu Bogu", tražeći utehu za Rimokatoličku crkvu.

    "Draga braćo i sestre, prepustimo Božijoj milosti dušu pape Franciska, biskupa katoličkog", rekao je Re, preneo je "Skaj njuz".

    Očekuje se da će put od Vatikana do bazilike Santa Marije Mađore trajati između 30 i 40 minuta, a vozilo u kojem se nalazi kovčeg sa papinim telom ići brzinom od oko 10 kilometara na sat.

    Na tom putu, povorka će proći kroz drevnu Papsku ulicu i centralnu ulicu Vitorio Emanuele do Trga Venecija, zatim pored Foruma do Koloseuma, kao i pored Lateranske bazilike do Trga Santa Marija Mađore.

    Vatikan je saopštio da papinoj sahrani prisustvuje oko 200.000 ljudi.

  • 11:51

    Zelenski i na papinoj sahrani prekršio protokol: Došao u kamuflažnoj odeći

    Šef kijevskog režima Vladimir Zelenski opet je prekršio protokol, i to jedini, na ceremoniji sahrane pape Franciska u Vatikanu.

    Kako javljaju mediji, Zelenski se na ceremoniji pojavio u kamuflažnoj odeći crne boje, a ne u odelu kako nalaže protokol.

    Svi prisutni na sahrani su u crnim odelima ili frakovima, a sve žene u crnom, poneke sa šeširima.

  • 11:45

    Na dve stolice u katedrali: Razgovarali Tramp i Zelenski

    Bela kuća potvrdila je danas da su predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp i Vladimir Zelenski razgovarali danas u Rimu, uoči sahrane papa Franciske, kao i da je sastanak bio "veoma produktivan".

    Na fotografijama iz bazilike Svetog Petra se vidi kako dvojica lidera sede na stolicama jedan nasuprot drugog i razgovaraju.

    Kako su ranije preneli mediji Tramp i Zelenski će se ponovo sastati kasnije u toku dana.

    Opširnije pročitajte u odvojenoj vesti.

  • 11:29

    Molitva na šest jezika: Prvi put na mandarinskom

    Italijanski kardinal Đovani Batista Re izrekao je molitvu vernih, poznatu i kao univerzalna molitva, tokom ceremonije sahrane pape Franciska u Rimu, a taj trenutak označio je odstupanje od tradicionalnih papskih sahrana, jer je molitva izneta prvi put i na mandarinskom jeziku, nakon čega je usledila euharistijska misa.

    Molitva je izrečena na šest jezika - italijanskom, francuskom, arapskom, portugalskom, poljskom i nemačkom, prenosi Si-En-En.

    To je prvi put da je mandarinski jezik korišćen na papskoj sahrani, što ima duboko simboličko značenje - tokom svog pontifikata, papa Francisko a je izražavao želju da poseti Kinu, dok je Vatikan poslednjih godina radio na izgradnji boljih odnosa sa Pekingom.

    Pošto nije mogao da poseti Kinu, Francisko  je 2023. godine umesto toga posetio Mongoliju, gde se susreo sa kineskim katolicima i biskupima.

    Takođe, 2022. godine, papa je imenovao Đorđa Marenga za prvog mongolskog kardinala.

    Kardinal Marengo biće među onima koji će imenovati Francikovog naslednika u konklavi, koja će početi u danima nakon današnje sahrane.

    Nakon molitve počela je euharistijska misa, odnosno proslava Tajne večere, gde je Isus lomio hleb i delio čašu vina sa svojim učenicima.

    Tokom mise je pred vernicima simbolično prelomljen hleb.

    Misa je počela pojanjem koje prati proces donošenja hleba i vina na oltar za koje katolici veruju da su telo i krv Isusa Hrista.

  • 11:07

    Asanž na sahrani papi

    Osnivač "Vikiliksa" Džulijan Asanž prisusvuje sahrani pape Franciska u Vatikanu.

  • 10:53

    Zbog čega se papin prsten uništava posle njegove smrti?

    Ribarov prsten, jedan od najprepoznatljivijih papskih simbola, biće uništen nakon smrti pape Franciska u skladu sa vekovima starom tradicijom.

    Taj prsten, koji potiče iz 13. veka i nosi ime po prvom papi - Svetom Petru, Francisko je nosio tokom 12 godina svog pontifikata na ceremonijama, prenosi Si-En-En.

    Nakon smrti pape, kamerlengo Svete Rimokatoličke crkve - nadbiskup koji je odgovoran za prelaznu fazu nakon papine smrti - uništiće prsten u prisustvu Kardinalskog kolegijuma.

    Iako je funkcija prstena prestala da bude pečat zvaničnih dokumenata još u 19. veku, praksa njegovog uništavanja nastavila se i nakon toga.

    Kada je papa Benedikt XVI postao prvi papa u istoriji koji je podneo ostavku 2013. godine, uvedena je nova tradicija - prsten je oštećen ukrštenim rezom, umesto da bude uništen.

    Očekuje se da će trenutni kamerlengo, kardinal Kevin Farel, slediti ovu praksu i oštetiti prsten pre nego što bude održana konklava.

    Iako je prsten bio simbol papske moći, Fransisko je, u poređenju sa prethodnicima, nosio jednostavniji srebrni prsten, dok je Ribarov prsten bio rezervisan za zvanične i svečane ceremonije.

image
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
Â
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      • Quality
      Live