Svet

Si Đinping Trampu: Kormilo odnosa Kina-SAD mora se držati čvrsto

Naša zemlja je ozbiljno pristupila njegovoj implementaciji sporazuma iz Ženeve, pa bi američka strana trebalo da prizna već postignuti napredak i ukine negativne mere koje je uvela protiv Kine, rekao je kineski predsednik
Si Đinping Trampu: Kormilo odnosa Kina-SAD mora se držati čvrstoGetty © Anadolu / Contributor

Dijalog i saradnja su jedini ispravni kurs u odnosima dve najveće svetske sile, a svako skretanje sa tog pravca moglo bi da izazvati opasna potonuća, poruka je kineskog predsednika Sija Đinpinga nakon telefonskog razgovora sa američkim kolegom Donaldom Trampom.

Kako prenosi agencija Sinhua, Si je kinesko-američke odnose opisao kao upravljanje "džinovskim brodom" u kojem obe strane moraju preuzeti kormilo i postaviti pravac, naglašavajući da je posebno važno izbeći sve vrste smetnji i ometanja. A dvema stranama, rekao je Si, sada predstoji da na dobar način iskoriste već postojeći mehanizam za konsultacije u oblasti ekonomije i trgovine, i da, u duhu jednakosti i međusobnog uvažavanja, traže obostrano korisna rešenja. Kineska strana, dodao je, nastupa iskreno, ali i podsetio da ima i svoja načela.

Kineski predsednik pozvao je obe strane da sprovedu sporazum postignut u Ženevi i potvrdio da je njegova zemlja već ozbiljno pristupila njegovoj implementaciji. Zato bi, smatra, američka strana trebalo da prizna već postignuti napredak i ukine negativne mere koje je uvela protiv Kine.

Zaključio je da Kina i SAD treba da unaprede komunikaciju u oblastima spoljne politike, ekonomije i trgovine, vojske i pravosuđa, kako bi izgradili konsenzus, razjasnili nesuglasice i ojačali saradnja.

Kada je reč o kineskim očekivanjima Si je naglasio da SAD moraju s velikom pažnjom da pristupe pitanju Tajvana, kako separatističkoj snazi koja teži nezavisnosti ne bi uvukle Kinu i SAD u opasnu zonu konfrontacije, pa čak i sukoba.

Kineski "Global tajms" piše da je američki predsednik izjavio da SAD i dalje poštuju princip jedne Kine i ponovio da su ženevski trgovinski pregovori bili veoma uspešni, rezultirajući snažnim sporazumom. Dodao je da su SAD spremne da sarađuju s Kinom na sprovođenju sporazuma, i da su dobrodošli kineski studenti koji žele da studiraju u Americi. 

Posle ovog pomirenja preko žice može doći i do susreta uživo, što su potvrdila oba predsednika, jedan u izjavi državnoj novinskoj agenciji, drugi na društvenoj mreži.

Nakon ovog telefonskog razgovora, terminski indeksi akcija su porasli. 

Ključan poziv u presudnom trenutku

U ovom kritičnom trenutku, telefonski razgovor lidera ima veliku težinu, izjavio je Li Siang iz Kineske akademije društvenih nauka, dodajući da poruka predsednika Sija SAD-u potvrđuje kinesku iskrenost, ali i jasno postavljene crvene linije u vođenju bilateralnih odnosa, dok se Vašington poziva da se suoči sa realnošću i donosi racionalne odluke.

"Kina i SAD su dve najveće svetske ekonomije i njihov međusobni odnos duboko utiče na globalni ekonomski pejzaž, pa je uloga lidera uvek bila ključna za stabilizaciju odnosa", rekao je profesor Li Haidong sa Kineskog univerziteta za spoljne poslove za "Global tajms".

Kina, kaže Li, nema ambiciju da zameni ili potisne SAD, niti se njen razvoj ostvaruje na štetu interesa drugih zemalja.

Činjenica da je najnoviji poziv došao na inicijativu Amerike, po njegovim rečima, pokazuje da Kina drži inicijativu i odražava rastuću zabrinutost u Vašingtonu. On napominje da SAD rizikuju da same sebe oštete upornim insistiranjem na ekonomskom "razdvajanju".

image
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
Â
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      • Quality
      Live