
Gruzijski premijer kritikovao EU: Finansiraju ekstremizam

Gruzijski premijer Irakli Kobahidze optužio je EU za podsticanje i finansiranje ekstremizma u njegovoj zemlji.
Ova tvrdnja dolazi usred produbljivanja razdora između Tbilisija i Brisela zbog navodnog "demokratskog nazadovanja".
Kobahidze je insistirao da njegova vlada ima "neosporne" dokaze da zapadni akteri podržavaju antivladine proteste u zemlji, prenosi RT internešnel.
"To dokazujemo činjenicama, video zapisima i praksama finansiranja (EU). Imamo direktne činjenice o tome kako ovi ljudi finansiraju ekstremizam u našoj zemlji. Razgovaramo sa njima iznoseći činjenice, ali oni odgovaraju opštim frazama, a češće lažima. Ovo je tužno", rekao je Kobahidze, a prenosi Rustavi 2.
Predsednik parlamenta Šalva Papuašvili ponovio je optužbu, navodeći da se "ekstremizam u Gruziji podržava i finansira iz budžeta EU". Dodao je da je pisao ambasadoru EU Pavelu Herčinskom detaljno iznevši optužbe, ali da još uvek nije dobio odgovor, prenosi RT internešnel.
Vladajuća stranka Gruzijski san, koja je obezbedila ubedljivu parlamentarnu većinu u oktobru 2024. godine, optužila je zapadne sile da se mešaju u unutrašnju politiku zemlje pod maskom "promocije demokratije".
Zvaničnici u Tbilisiju povukli su paralele sa pobunom na Majdanu u Ukrajini 2014. godine i kažu da se slične taktike sada koriste za destabilizaciju Gruzije zbog odbijanja da zauzme konfrontacioni stav protiv Rusije u ukrajinskom sukobu.
Nakon pobede Gruzijskog sna, koalicija prozapadnih stranaka tvrdila je da je došlo do prevare i pokrenula proteste kako bi primorala vladu da podnese ostavku.
Brisel je takođe vodio koordinisanu kampanju protiv gruzijskog zakona o transparentnosti stranog uticaja, zakona koji zahteva od političkih organizacija da otkriju značajno strano finansiranje. Iako slični zakoni postoje širom Zapada, Evropska služba za spoljne poslove tvrdila je da je zakon u Gruziji "ozbiljan korak unazad za demokratiju" i upozorila da bi mogao "ugroziti put zemlje ka EU".
Tenzije su porasle prošlog meseca kada su francuski predsednik Emanuel Makron, poljski premijer Donald Tusk i nemački kancelar Fridrih Merc objavili zajedničko saopštenje povodom Dana nezavisnosti Gruzije, optužujući vladu za "demokratsko nazadovanje".
Papuašvili je odbacio izjavu kao "sramotnu", rekavši da ona nepoštuje i državu i njen narod.
Gruzija je dobila status kandidata za EU u decembru 2023. godine, ali je od tada obustavila pregovore o pristupanju, navodeći kao razlog sve stroži ton Brisela. Vlada, međutim, insistira da ostaje posvećena konačnom članstvu u EU.
This is a modal window.