
Makron najavio zabranu društvenih mreža za decu mlađu od 15 godina: Šta je sa Srbijom?

Deci mlađoj od 15 godina će biti zabranjen pristup društvenim mrežama ukoliko se uskoro ne postigne napredak po tom pitanju na nivou Evropske unije, izjavio je francuski predsednik Emanuel Makron.
Ova izjava usledila je nakon jučerašnjeg tragičnog događaja, kada je petnaestogodišnji učenik ubio 31-godišnju školsku nadzornicu ispred osnovne škole u gradu Nožanu.
"Ne možemo više da čekamo", poručio je Makron u televizijskom obraćanju na kanalu "Frans 2", prenosi briselski "Politiko".
On je naglasio da je prekomerno korišćenje društvenih mreža među decom ozbiljan faktor rizika, te da bi uvođenje starosne granice moglo doprineti boljoj zaštiti mladih.

Grčka, uz podršku Francuske i Španije, već vodi inicijativu unutar EU kojom se predviđa ograničavanje vremena koje tinejdžeri provode na internetu. Ipak, Makron želi da Francuska deluje nezavisno i uvede mere i pre eventualne zajedničke evropske odluke.
Makron je takođe najavio dodatne mere bezbednosti, među kojima je i obavezna provera starosti na internet sajtovima koji prodaju noževe. Najavljene su visoke novčane kazne i zabrane za sve platforme koje ne budu poštovale ove propise.
"Petnaestogodišnjak više neće moći da kupi nož preko interneta", poručio je Makron.
Premijer Francuske Fransoa Bajru prethodno je istakao da se zalaže za potpunu zabranu prodaje bilo kakvih noževa maloletnicima.
Francuske vlasti već sprovode mere kojima se platforme kao što su Iks, Redit i Bluskaj obavezuju na proveru starosti korisnika, budući da se tretiraju kao sajtovi sa sadržajem za odrasle.
Od 7. juna u Francuskoj su na snazi propisani uslovi koji obavezuju pornografske sajtove na proveru godina korisnika.
Kao posledica, sajt za odrasle "Pornhab" je obustavio rad u toj zemlji, što je izazvalo nagli porast korišćenja VPN servisa koji zaobilaze geolokaciju.
Pokret socijalista: Nije da nismo to već tražili
Pokret socijalista pozdravio je inicijativu Emanuela Makrona i naveli su da je Aleksandar Vulin pre više godina predlagao da se u Srbiji ukine anonimnost na društvenim mrežama i da se uvedu internet lične karte kojima bi se maloletnicima ograničio pristup štetnim sadržajima na internetu.
"Bez obzira na to što tada nismo imali podršku javnosti bili smo u pravu, a bili smo u pravu i kada smo se protivili ustavnim promenama iz oblasti pravosuđa, kao što smo bili u pravu kada smo tražili donošenje zakona o policiji po kome bi se omogućilo uvođenje biometrijskih kamera, a posebno smo u pravu što predlažemo donošenje zakona koji bi uveo kontrolu dobijanja i trošenja novca nevladinih organizacija. Ne treba da čekamo da se naše ideje sprovedu u inostranstvu da bi zaživele u Srbiji, i nije da nismo rekli. I samo da dodamo da smo predložili i zakon o priključenju BRIKS-u", saopštio je Pokret socijalista.
Šta kaže EU?
Evropska komisija je saopštila da je na nacionalnim vladama da blokiraju maloletnike na društvenim mrežama, ostavljajući Francuskoj otvorena vrata da zabrani pristup mlađim od 15 godina.
"Da budemo jasni... široka zabrana društvenih mreža nije ono što Evropska komisija radi. To nije kuda idemo. Zašto? Zato što je to pravo naših država članica", rekao je novinarima portparol Komisije Tomas Renje.
Zemlje EU mogu da postave digitalnu starosnu granicu prema Opštoj uredbi o zaštiti podataka, rekao je Renje. "Naravno, države članice mogu da se odluče za tu opciju", rekao je on.
Prema ovoj uredbi, zemlje EU mogu da postave starosnu granicu na 13 godina za obradu podataka korisnika, ali oni uz saglasnost roditelja, ipak mogu da se i dalje obrađuju.
Dodatni problem je što su se, bez tehničkog načina za čuvanje kapija, ove mere pokazale neefikasnim. U Danskoj, skoro polovina dece mlađe od 10 godina ima naloge na društvenim mrežama i skoro sva su se registrovala na društvenim mrežama do 13. godine, rekla je prošle nedelje ministarka za digitalne nauke Karolina Stejdž Olsen.
This is a modal window.