Svet

Micotakis: Grčka neće praviti američku vojnu bazu u Aleksandropolisu

Prema izveštajima medija, ovaj lučki grad je postao glavna transportna arterija za prebacivanje američke vojne opreme u istočnu Evropu i Ukrajinu
Micotakis: Grčka neće praviti američku vojnu bazu u Aleksandropolisuwww.globallookpress.com © Dimitrios Karvountzis

Atina ne planira da dopusti formiranje američke vojne baze na severoistoku zemlje, izjavio je grčki premijer Kirijakos Micotakis i dodao da SAD i dalje mogu da kroiste lučki grad za svoje potrebe.

Sjedinjene Američke Države, prema novom odbrambenom sporazumu sa Grčkom, potpisanom 14. oktobra 2021. godine, dobile su na raspolaganje nekoliko novih vojnih baza, uključujući luku Aleksandropolis u severnoj Grčkoj i vojni kamp pored nje, svesne koliko je strateški važna lokacija luke.

Luka Aleksandropolis je postala najveća luka za tranzit američke vojne opreme u istočnu Evropu i Ukrajinu. Prema izveštajima medija, samo u julu je tamo poslato 2.500 vojnih vozila i drugog naoružanja. U decembru 2022. Sjedinjene Države su poslale 19 vozova vojne opreme u Evropu preko Aleksandropolisa.

Tokom konferencije za novinare, grčki premijer je upitan da li, u okviru sporazuma o odbrambenoj saradnji Grčke sa SAD, postoje planovi za uspostavljanje američke vojne baze u Aleksandropolisu, slično bazi Suda na Kritu.

"Ne. Kako SAD to mogu da iskoriste jasno je definisano u bilateralnom sporazumu o saradnji u oblasti odbrane", odgovorio je premijer.

Grčke vlasti su u maju odlučile da sporazum koji daje mogućnost SAD da koriste vojne baze na teritoriji Grčke, produže na pet godina.

Govoreći o odluci vlade da odustane od privatizacije luke Aleksandropolis, premijer je rekao da to neće uticati na razvojne planove jer je cilj da se luke modernizuju i opreme najsavremenijom opremom.

Prema njegovim rečima, planira se da kroz Aleksandropolis prođe kopneni koridor do Crnog mora, koji može da postane alternativa Bosforskom moreuzu.

Grčka može da postane snabdevač gasom Ukrajini

Micotakis je u Aleksandropolisu rekao da bi ovaj lučki grad mogao da postane veliko energetsko čvorište, i da bi Grčka, mogla da uvozi gas i za Ukrajinu.

"Grčka otvara vrata za snabdevanje prirodnim gasom, koji bi pokrivao ne samo naše potrebe, već i potrebe Balkana i, zašto ne, istočne Evrope pa i Ukrajine?" – rekao je Micotakis u dodao da će u jednom trenutku vojni sukob završiti – i Ukrajini će biti potrebne zalihe prirodnog gasa.

"Teško je zamisliti da će Ukrajina dobijati gas iz Rusije, a neko mora da je snabdeva", dodao je on.

Micotakis je ranije rekao da Grčka može pomoći Evropi da postane nezavisna od ruskog prirodnog gasa. Vlada zemlje planira da poveća kupovinu tečnog prirodnog gasa umesto ruskog gasa iz gasovoda i da izgradi infrastrukturu za prijem tečnog prirodnog gasa.

Planirano je da se u Aleksandropolisu izgradi plutajući terminal za regasifikaciju tečnog prirodnog gasa za koji se očekuje da će biti pušten u rad krajem tekuće ili početkom 2024. godine.

Zapad je pojačao pritisak sankcija na Rusiju zbog Ukrajine, što je dovelo do poskupljenja struje, goriva i hrane u Evropi i SAD.

Ruski predsednik Vladimir Putin ranije je izjavio da je politika obuzdavanja i slabljenja Rusije dugoročna strategija Zapada, a da su sankcije su zadale ozbiljan udarac celokupnoj globalnoj ekonomiji. Prema njegovim rečima, glavni cilj Zapada je da pogorša živote miliona ljudi.

Micotakis je rekao i da će na proleće biti održani parlamentarni izbori, potvrđujući tako navode lokalnih medija.

"Izbori će biti održani na proleće, u suštini u trenutku kada se bude okončao naš četvorogodišnji mandat", rekao je novinarima Micotakis, kome mandat ističe u julu, prenosi Rojters.

image