Ministar spoljnih poslova Mađarske Peter Sijarto rekao je da Budimpešta očekuje da će Evropska unija pružiti finansijsku podršku za izgradnju infrastrukture za snabdevanje gasom iz novih izvora u centralnu Evropu, jer su za to zainteresovane sve zemlje u regionu.
"Važno je u budućnosti ostvariti blisku saradnju sa Bugarskom kako bi se omogućili novi izvori gasa za centralnoevropski region. Rast uloge gasa koji će se isporučivati iz Azerbejdžana je strateški cilj za obe naše zemlje. Da bi ovi novi izvori gasa zaista postali dostupni u centralnoj Evropi, potreban je veoma ozbiljan razvoj infrastrukture, izgradnja novih mađarskih gasovoda i novih interkonektora", rekao je Sijarto, prenose "RIA Novosti".
On je dodao da stanovnici centralne Evrope očekuju da će EU pružiti podršku i obezbediti sredstva za izgradnju novih gasovoda.
"Ovo je pitanje na evropskom nivou, tako da mi, stanovnici centralne Evrope, opravdano očekujemo da će Evropska unija pružiti podršku, obezbediti sredstva za izgradnju novih gasovoda i razvoj infrastrukture koja je neophodna za energetsku bezbednost Centralne Evrope u budućnosti", rekao je mađarski ministar.
On je rekao da Bugarska ostaje jedna od najvažnijih tranzitnih zemalja za Mađarsku, koja je 2022. godine dobila 4,8 milijardi kubnih metara gasa.
"Uvereni smo da je bugarska vlada nekoliko puta jasno stavila do znanja da će se njena pouzdana uloga u snabdevanju nastaviti i u budućnosti. Tako da Mađarska očekuje da će naše snabdevanje gasom u budućnosti biti zagarantovano zahvaljujući sigurnim isporukama preko te zemlje", rekao je diplomata i dodao da je snabdevanje Mađarske energijom bezbedno jer imaju pouzdane snabdevače s jedne strane, a pouzdane tranzitne zemlje s druge.
Sijarto je podsetio i da Mađarska od decembra dobija nuklearno gorivo za nuklearku "Paks" iz Rusije novom rutom, koja najpre morskim putem stiže u bugarsku Varnu, a odatle preko Bugarske i Rumunije u Mađarsku železnicom.
Sijarto je ranije na sastanku ministara energetike turskih država rekao da će se obim gasa koji dolazi iz Azerbejdžana u Evropu udvostručiti u narednim godinama, što je najrealnija prilika za diversifikaciju evropskog snabdevanja energijom.
Ministarstvo spoljnih poslova Mađarske je saopštilo da ta zemlja radi na diversifikaciji isporuke gasa u zemlju, ali da kratkoročno neće biti moguće zameniti ruske energente. Pored povećanja uvoza azerbejdžanskog gasa, Mađarska je zainteresovana za povećanje isporuke LNG-a u zemlju preko terminala u hrvatskom Krku i razvoj gasnog polja u Rumuniji.
Mađarski premijer Viktor Orban je ranije rekao da Evropa gubi odbijanjem ruskih energenata u korist američkih, pošto je prinuđena da ih preplaćuje od pet do deset puta. Prema njegovim rečima, Evropa treba da postavi pitanje "američkim prijateljima" ko u ovoj situaciji pobeđuje.