"Politiko": Zašto su tenkovi ponovo u modi

Iako je vojnim stratezima delovalo da oklopna vozila postaju zastarela u eri bespilotnih letelica i hibridnog i sajber ratovanja, ruska specijalna vojna operacija u Ukrajini je sve promenila

Kako bi se što bolje pripremio za potencijalno odlučujuću, prolećnu ofanzivu protiv Rusije, Kijev od zapadnih saveznika zahteva što više tenkova. SAD, Francuska i Britanija rešili su da mu ustupe to teško naoružanje, što je podsetnik da se, uz svu visokotehnološku sofisticiranost modernog ratovanja, čista sila na terenu i dalje računa.

Govoreći u Donjem domu Velike Britanije, poslanik Konzervativne partije Bernard Dženkin rekao je da je sukob u Ukrajini pokazao da vojni stručnjaci koji su zagovarali da su borbeni tenkovi beskorisni u modernom ratovanju – jednostavno nisu u pravu.

"Ukrajina je pokazala da je oklop važan", složio se britanski ministar odbrane Ben Volas.

Kijev pak tvrdi da su dosadašnje pošiljke samo kap u moru potrebnog – traže između 200 i 300 tenkova, 600 pešadijskih oklopnih vozila, kao i 500 haubica, piše "Politiko".

"Podrška u vidu oružja pružiće nam priliku za inicijativu", izjavio je bivši ministar odbrane Ukrajine i saradnik Atlantskog saveta Andrij Zagorodnjuk, dok je zapadni zvaničnik rekao da Ukrajinci neće razmišljati o poreklu tenkova "sve dok stižu u dovoljnoj količini".

Ukrajinska vojska već koristi tenkove iz sovjetske ere koje su joj donirali istočnoevropski saveznici, ali joj je neophodno pojačanje budući da je, po rečima jednog evropskog diplomate, "mobilnost ključna u ofanzivnom ratu".

"Ako će Ukrajina imati ikakvu šansu da krene u ofanzivu, potrebna joj je mobilnost koju bi joj pružilo teško oružje – nije dovoljno da imaju samo vojne 'lend rovere' ili oklopna patrolirana vozila. Njima je potrebno nešto što može da uništi ruske tenkove na daljinu", dodao je on za "Politiko".

Imajući u vidu ravnu teritoriju Ukrajine, stručnjaci ističu da su tenkovi neophodni, kako bi tamošnja vojska ponovo zauzela utvrđene položaje u gradovima duž linije fronta, a ukrajinski zvaničnici strahuju da će preostali američki višecevni raketni sistemi HIMARS (ruske snage su ih mahom uništavale prošle jeseni) biti manje efikasni, jer su se Rusi udaljili, pa su im zato potrebni tenkovi.

Ipak, ukrajinski zvaničnici su svesni značajnih razlika između modela koje mogu da dobiju sa Zapada, kao i neophodnosti obuke vojske da upravlja tim tenkovima.

Američki tenkovi "M1 abrams" imaju veliki domet paljbe, ali troše mnogo kerozina koji je teško dostaviti na front. Dok bi britanski "čelendžer 2" bio značajno poboljšanje u odnosu na tenkove iz sovjetske ere, ipak nije kao nemački "leopard 2", koji može da pogodi metu veličine frižidera na udaljenosti od tri kilometra dok je u pokretu. Pri tome radi na dizel, koji je lakše nabaviti nego kerozin.

Jurij Sak, savetnik ukrajinskog ministra odbrane Aleksija Reznikova, rekao je da bi ukrajinski vojnici mogli da budu spremni da upravljaju zapadnim tenkovima "za nedelje, a ne za mesece" i pozvao saveznike da odmah počnu da ih obučavaju.

"Što pre počnemo sa obukom, to ćemo više vremena uštedeti – jer kako je do sada funkcionisalo, pre ili kasnije, bilo koju vrstu naoružanja koju smo tražili, mi smo je dobili", izjavio je Sak.

Razgovori među NATO saveznicima ubrzavaju se nakon što je Francuska najavila da će za dva meseca Kijevu pokloniti lake borbene tenkove AMKS-10 RC. Velika Britanija je potvrdila da će poslati tenkove "čelendžer 2" u Ukrajinu, Poljska i Finska su spremne na isto. Predstoji sastanak ministara odbrane NATO-a u američkoj vojnoj bazi Ramštajn na jugozapadu Nemačke, 20. januara, kada se očekuju nove odluke bloka o pomoći Ukrajini.