Ovogodišnje 71. takmičenje za "Izbor za mis univerzuma" obeležile su brojne kontroverze, među kojima je i govor transrodne vlasnice Jakapong Jakrajutatip zvane Eni o "osnaživanju žena", posebno njena izjava da će ovim brendom konačno upravljati - žene.
Tajlanđanka Jakrajutatip, koja se promoviše kao prva žena vlasnica "Izbora za mis univerzima", rođena je kao muškarac i pohađala je isključivo škole za dečake u kojima je, kako navodi, "bila izložena neprestanom maltretiranju i batinama", a nakon promene pola proslavila se učešćem u rijaliti programima.
Njena kompanija "Global grup" postala je 2022. godine jedini i ekskluzivni vlasnik takmičenja za najlepšu ženu sveta, čiji je suvlasnik između 1996. i 2002. godine bio i bivši predsednik SAD Donald Tramp, a Jakapong je izjavila da je ta kupovina "istorijiski i strateški medijski potez".
Prošle godine su najavljene brojne reforme spektakla koji se emituje u 165 zemalja, poput ukidanja pravila da takmičarke ne smeju da budu udate, a spekulisalo se da će od narednog izbora i transrodnim ženama biti dozvoljeno da se takmiče rame uz rame sa biološkim ženama.
"Od sada će 'Izbor za mis univerzuma', koji je u vlasništvu trans žene, zarad svih žena voditi žene kako bi se proslavila moć feminizma", izjavila je Jakrajutatip na nedavnom takmičenju i dodala da će novu eru poznate manifestacije obeležiti "različite kulture, socijalna inkluzija, kreativnost, sila dobra i snaga lepote čovečanstva".
Tajlanđanka je prethodno objasnila da je, nakon njenog preuzimanja, takmičarksi deo u kome učesnice kupaće kostime počeo da osnažuje žene tako da "žele da brinu o svom telu i budu zdrave", čime su one postale "dobar uzor za to šta bi žene trebalo da budu".
"Vreme je da žene preuzmu vođstvo", uzviknula je Jakrajutatip, koja je ujedno i LGBT aktivistkinja, obraćajući se publici "Izbora za mis univerzuma".
Izjave transrodne vlasnice o osnaživanju žena i tome kako je takmičenje konačno u vlasništu jedne od njih izazvale su osudu javnosti.
"Ovde nije reč o osnaživanje žena kada je prva žena vlasnica takmičenja zapravo rođena kao muškarac", komentarisao je konzervativni influenser Džejms Bredli.
Mnogi su komentarisali i da je problematično to što transrodna vlasnica takmičenja "drži lekciju o tome šta znači biti žena".
Ovo, ipak, nije jedina kontroverza koja prati ovogodišnje takmičenje za najlepšu ženu sveta.
Srbija je, podsećamo, ove godine odbila da učestvuje u takmičenju budući da se ono održavalo u SAD, državi koja KiM ne smatra teritorijom Republike Srbije.
Mnogi pratioci "Izbora za mis univerzuma" osudili su negativnu reakciju predstavnice tzv. Kosova na proglašenje pobednice, Amerikanke R'Boni Gabrijel.
Pored toga, kako prenose brojni mediji, značajan broj fanova takmičenja smatra da je ovogodišnji izbor bio namešten i da predstavnica SAD nije zaslužila pobedu.