Demonstranti bacaju kamenice, policija suzavac: Masovni štrajkovi u Francuskoj zbog penzija (VIDEO)

Vlada u Parizu planira da podigne starosnu granicu za odlazak u penziju za dve godine, čime bi Francuzi odlazili u penziju tek sa 64 godine

Francuski radnici stupili su danas u štrajk i pridružili se protestima širom zemlje, zaustavljajući vozove i prekidajući proizvodnju struje u znak protesta protiv plana tamošnje vlade da podigne starosnu granicu za odlazak u penziju za dve godine, čime bi Francuzi odlazili u penziju tek sa 64 godine.

Kako javlja dopisnik RIA Novosti, na ulicama Pariza došlo je do sukoba demonstranata i policije koja je upotrebila suzavac nakon što su protestanti počeli da gađaju francuske snage bezbednosti kamenicama, flašama, vatrometom i petardama.

Štrajkovi i zastoji predstavljaju veliki test za predsednika Francuske Emanuela Makrona jer tvrdi da je njegov plan penzione reforme, koji je prema istraživanjima izuzetno nepopularan, "neophodan kako bi se celokupan sistem sačuvao od propasti", piše Rojters.

"Plate i penzije se moraju povećati, a ne starosna granica za odlazak u penziju", pisalo je na velikom transparentu koji su nosili radnici na otvaranju protesne šetnje u Turu u zapadnoj Francuskoj.

"Ako ova reforma prođe, moraću da pripremim hodalicu", rekla je pedesetogodišnja socijalna radnica i dodala da je njen posao previše zahtevan da bi ga radila dve dodatne godine.

"Ne reformi", pisalo je na velikom transparentu u Nici.

Pomeranje starosne granice za odlazak u penziju za dve godine i produženje perioda isplate donelo bi dodatnih 17,7 milijardi evra godišnjih penzijskih doprinosa, čime bi se uskladili prihodi i rashodi penzionog sistema do 2027. godine, navodi Ministarstvo rada Francuske.

"Ova reforma je neophodna i pravedna", ponovio je i ministar rada Olivije Dupo za lokalne medije.

Sindikati, sa druge strane, tvrde da postoje i drugi načini da se osigura održivost penzionog sistema, kao što su oporezivanje najbogatijih ili povećanje doprinosa poslodavaca ili dobrostojećih penzionera.

"Ovaj problem se može rešiti na drugačiji način, putem oporezivanja. Radnici ne bi trebalo da plaćaju deficit javnog sektora", rekao je Loran Berže, lider najvećeg francuskog sindikata CFDT-a.

Na istom protestnom skupu u Parizu, 65-godišnji penzionisani vatrogasac rekao je da je tamo zato što je zabrinut za svoje dve ćerke.

"Moja deca ne bi trebalo da rade duže od mene", rekao je on, dodajući da bi vlada umesto toga trebalo da se pozabavi "stvarnim problemima poput zdravstvenog sektora".

Kako navodi Rojters, izazov za sindikate biće pretvaranje protivljenja reformi i gneva, zbog krize izazvane visokim troškovima života, u masovni društveni protest koji bi mogao da natera Vladu Francuske da promeni plan.

Očekuje se da će sindikalni lideri, koji su izjavili da su današnji protesti samo početak, večeras najaviti nove štrajkove i proteste.

Francuski Parlament, u kome je Makron izgubio apsolutnu većinu, tek treba da odobri najavljenu reformu granice za odlazak u penziju, a predsednik se nada da će ona biti usvojena uz podršku konzervativaca.

U Francuskoj su, prenosi Rojters, između ostalih danas posao napustili nastavnici, radnici u rafineriji i mašinovođe, radio Frans Inter je umesto uobičajenog programa puštao muziku, a štrajkovali su i državni službenici i vozači autobusa. Lokalni i regionalni vozovi su većinski obustavili vožnje, u Parizu su zatvorene pojedine metro stanice i saobraćaj je bio veoma otežan. Na aerodromu Orli otkazan je svaki peti let. 

Radnica restorana koja nije mogla da ode na posao zato što joj je voz otkazan rekla je Rojtersu da podržava štrajk iako ona sama nije učestvovala.

U Parizu su učenici blokirali najmanje jednu srednju školu u znak podrške štrajkačkoj akciji.