Evropska unija će nastaviti da razmatra nove runde sankcija Rusiji, iako su debate među zemljama članicama svaki put sve izazovnije, izjavio je predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel.
"Svaka debata o sankcijama je mnogo teža od prethodne", rekao je Mišel novinarima u Kijevu, nakon susreta sa ukrajinskim predsednikom Vladimirom Zelenskim.
On je napomenuo da je imao dobre razgovore sa Zelenskim i da će obavestiti svoje kolege o ukrajinskim predlozima.
"Uveren sam da ćemo moći da pojačamo pritisak na Kremlj", rekao je predsednik ES.
Mišel je, inače, došao u "nenajavljenu" posetu Kijevu delom kako bi pomogao u planiranju samita EU-Ukrajina zakazanog za 3. februar, prenosi "Blumberg".
Bivši belgijski premijer, čija uloga podrazumeva predsedavanje sastancima zemalja članica EU, ocenio je da generalno treba pojačati sankcije i da bi u njih "trebalo uključiti više zemalja kako bi se oduprli Rusiji".
Mišel je pomenuo još jednu "tešku odluku", a to su borbena vozila. Kazao je da bi zemlje EU trebalo da obezbede više tenkova Ukrajini i naglasio da razume zašto je ta tema komplikovana za Nemačku.
"Mislim da je potrebno obezbediti tenkove Ukrajini. Međutim, potrebno je i da razumemo Nemačku jer to nije laka odluka", kaže Mišel.
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen izjavila je u utorak da EU namerava da uvede 10. paket sankcija Moskvi.
Uprkos ovim najavama, jasno je da je Zapadu sve teže da se izbori sa antiruskim sankcijama koje su im se i te kako obile o glavu. Da brojna ograničenja nisu imala željeni efekat pokazuje podatak da su Sjedinjene Američke Države postale najveći kupci ruske nafte, uprkos pozivima Vašingtona ostatku sveta da ne kupuje ruske energente.
SAD su tradicionalno bile veliki kupac ruskog rafinisanog proizvoda "devičansko gasno ulje" (VGO). Sada, pošto ne mogu da kupe VGO direktno od Rusije, kupuju ga od indijskih rafinerija, a VGO iz ovih rafinerija se pravi od ruske sirove nafte.
Velika Britanija je, s druge strane, povećala uvoz energenata iz najveće indijske rafinerije koja, pak, uvozi sirovu naftu iz Rusije, pokazavši tako da sankcije koje je Zapad uveo Moskvi praktično nemaju efekta.
Britanski "Telegraf" naveo je da je takav lanac snabdevanja potpuno u skladu sa pravilima Ujedinjenog Kraljevstva, ali su podaci pokazali da su napori Londona da "odseče" priliv gotovine Kremlju potkopani. Savetnik ukrajinskog predsednika Vladimira Zelenskog Oleg Ustenko zbog toga je optužio kompanije da "koriste slabosti režima sankcija".