Nemačka je skršila ukrajinske nade da će Berlin u petak konačno odlučiti da pošalje moderne borbene tenkove kijevskim snagama, a nemački ministar odbrane Boris Pistorijus tvrdi da još nema međunarodnog sporazuma o ovoj temi.
Govoreći nakon sastanka ministara odbrane u američkoj vojnoj bazi Ramštajn u Nemačkoj, Pistorijus je rekao da njegova vlada još uvek nije pristala na ukrajinski zahtev da im pošalje tenkove "leopard 2" za očekivanu prolećnu ofanzivu.
"Ne znamo kada ćemo doneti odluku o slanju tenova, ni kakva će biti ta odluka", rekao je on novinarima.
Pistorijus je ipak naložio nemačkoj vojsci da "pregleda" koliko i kojih "leoparda" može da pošalje, kako bi vlada mogla da "reaguje brzo" kada donese konačnu odluku.
Nekoliko evropskih saveznika javno je zatražilo od Nemačke da barem omogući drugim zemljama da Kijevu pošalju svoje "leoparde", ali kancelar Olaf Šolc još nije doneo odluku o tome.
Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski ponovo je zatražio tenkove, tvrdeći da će im oni pomoći da proteraju Ruse sa svoje zemlje.
Sa druge strane, iz Kremlja je poručeno da moderni NATO tenkovi ne bi ništa promenili na terenu.
"Nema potrebe da se preteruje", rekao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov. "Moderni zapadni tenkovi neće promeniti tok specijalne vojne operacije u Ukrajini."
Kompetentni stručnjaci su svesni čitavog spektra problema koji će se pojaviti prilikom pokušaja takve isporuke. Na kraju krajeva, ovo je veoma složena tehnika kojoj je potrebno kvalifikovano održavanje i visokotehnološke popravke, primetio je Peskov.
Stoga će, smatra on, prisustvo tenkova zapadnog tipa samo izazvati dodatne probleme i nevolje Ukrajini, ali ni na koji način neće sprečiti Rusiju da ostvari zacrtane ciljeve.
Odluka da se još uvek ne pošalju tenkovi usledila je posle premišljanja Berlina koji su saveznici pritiskali da pošalje flotu "leoparda" kijevskim snagama. Berlin "drži ključ", s obzirom na to da i upravlja sopstvenim skladištem "leoparda" i mora da odobri donacije drugih zemalja za vozilo nemačke proizvodnje, piše "Politiko".
Šolc nije bio voljan da to uradi, signalizirajući i javno i privatno da želi da SAD prve krenu i isporuče svoje tenkove u Ukrajinu.
Američki zvaničnici su odbili na zahtev, ističući da bi Ukrajincima bilo teže da upravljaju i održavaju njihove tenkove "M1 abrams". Umesto toga, SAD šalju 100 drugih oklopnih borbenih vozila kao deo ogromnog paketa pomoći od 2,5 milijardi dolara.
Britanija je takođe poslala svoje tenkove "čalendžer", a Francuska razmatra slanje svojih "leklerkova". Poljska je poručila da je spremna da pošalje svoje "leoparde" bez odobrenja Berlina.
Nemačka je, uprkos pritiscima, ostala suzdržana a Šolc je ponovio da čekaju SAD.
"Mi nikada ne radimo nešto sami, već zajedno sa drugima, posebno sa Sjedinjenim Državama", rekao je on ranije ove nedelje na Svetskom ekonomskom forumu u Davosu.