Pitali Moldaviju za NATO: Ipak, ne možemo sami

Predsednica Moldavije pomno je pazila da ne imenuje NATO kako ne bi izazvala Rusiju, primećuje "Politiko"

Ruska specijalna vojna operacija u Ukrajini navodno je podstakla Moldaviju da razmotri odustajanje od politike neutralnosti i ulaska u "veći savez".

Na pitanje da li bi ušli u NATO, budući da se nalaze blizu poprišta sukoba, predsednica Moldavije Maja Sandu rekla je  za "Politiko" da još uvek razmatraju sledeći korak.

"Vodi se ozbiljna diskusija o našoj sposobnosti da se odbranimo, da li to možemo sami ili da li treba da budemo deo većeg saveza", rekla je Sandu. "I ako u nekom trenutku dođemo do zaključka kao nacija da moramo da promenimo neutralnost, to bi trebalo da se desi kroz demokratski proces."

Briselski portal navodi da je Sandu pomno pazila da ne imenuje NATO kako ne bi izazvala Rusiju koja je ranije upozoravala da neće prihvatiti dalju vojnu saradnju Moldavije i zapadnih saveznika.

Iako Moldavija nije članica NATO-a, ona sarađuje sa organizacijom i doprinosi mirovnim snagama na Kosovu i Metohiji predvođenim NATO, piše "Politiko".

Najveća prepreka daljoj integraciji Moldavije je to što su ruski vojnici stacionirani unutar zemlje, u regionu Pridnjestrovlja.

Moldavija sada mora da izvede delikatan ples: da s jedne strane ostane verna svom prozapadnom i EU putu, a s druge strane, da ne zaoštri odnose sa Rusijom do tačke u kojoj bi Moskva mogla da upotrebi vojnu silu, procenjuje "Politiko".

Moldavija, koja je pod prozapadnom vladom Sandu posvećena pridruživanju EU, dobila je status kandidata za članstvo u Evropskoj uniji u junu. Dok su razgovori o pristupanju u toku, izgledi za članstvo su još godinama udaljeni.