Bivša nemačka ministarka odbrane Kristina Lambreht pred podnošenje ostavke zabranila je popisivanje tenkova "leopard", plašeći se da bi to moglo da poveća pritisak saveznika da se ova vozila pošalju Ukrajini, saznaje "Biznis insajder".
"Samo nedelju dana pre ostavke Kristina Lambreht dala je instrukcije zvaničnicima da ne popisuju tenkove Bundesvera 'leopard 1' i 'leopard 2', uprkos činjenici da su predstavnici njenog resora ranije predložili da se ova vozila prebroje da bi se dobio uvid u zalihe", navodi list.
Lambreht je, navodno, na taj način pokušala da zaštiti Šolca od pritisaka, jer bi se "broj borbeno spremnih tenkova Bundesvera mogao protumačiti kao spremnost za snabdevanje Ukrajine".
Njen naslednik na funkciji, novi nemački ministar odbrane Boris Pistorijus nema toliko "razumevanja" za muke kancelara, pa je tako, kako prenosi "Fajnenšel tajms", najavio da će ministarstvo proveriti vojne zalihe "leoparda" kako bi videlo koliko tenkova bi moglo da bude poslato Ukrajini.
On je rekao da će se na taj način utvrditi i da li su Bundesverovi "leopardi" kompatibilni sa sistemima koje koriste nemački partneri, kao i koliko ih je na raspolaganju.
"To ne prejudicira odluku - to je jednostavno priprema za dan koji može da dođe, Tako bismo mogli odmah da reagujemo i pružimo podršku u veoma kratkom roku", objasnio je Pistorijus.
Neki nemački poslanici, međutim, bili su zbunjeni Pistorijusovom izjavom.
"Alarmantno je da novi ministar odbrane tek sada treba da proveri koliko tenkova imamo i to 11 meseci nakon što je Rusija napala Ukrajinu", rekla je Mari-Agnes Štrak-Cimerman, šefica odbora za odbranu nemačkog parlamenta i jedan od najglasnijih zagovornika za slanje ovih borbenih vozila Kijevu.
Inače, kako je naveo list "Zidojče cajtung", Šolc je u razgovoru sa američkim predsednikom Džozefom Bajdenom jasno stavio do znanja da će Nemačka isporučiti Ukrajini tenkove "leopard 2" samo ako američka strana pošalje svoje tenkove "abrams". Berlin je informaciju kasnije demantovao.
Moskva je više puta izjavljivala da snabdevanje zapadnim naoružanjem samo produžava sukob i da neće doneti ništa dobro Ukrajini, a transport naoružanja postaje legitimna meta ruskih Vazdušno-kosmičkih snaga.
Prethodna ministarka odbrane Kristina Lambreht podnela je 16. januara ostavku kancelaru Olafu Šolcu i zatražila da je razreši dužnosti, pošto je mesecima trpela kritike u vezi sa slanjem oružja ukrajinskoj vojsci. Dužnost je napustila u vreme priprema za sastanak Kontakt grupe za podršku Ukrajini zemalja NATO-a i njihovih saveznika koji je održan 20. januara u američkoj bazi "Ramštajn" u Nemačkoj.