Nemačka pod sve većim pritiskom: Bundesver šalje 19 starijih tenkova Ukrajini?

Nemačka treba dva puta da razmisli pre nego što isporiči Ukrajini tenkove, napisao je analitičar "Špigla" Tomas Fišer

Nemačka vlada je pod pritiskom NATO saveznika da Ukrajini isporuči moderne tenkove "leopard".

Kako prenosi "Špigl", Ministarstvo odbrane ima detaljan spisak različitih modela tenkova koji će biti na raspolaganju od početka leta 2022. i koji bi mogli da budu razmotreni za isporuku Ukrajini. 

Ministar odbrane Boris Pistorijus rekao je da će naložiti Bundesveru da proveri koji i koliko "leoparda" bi bili pogodni za isporuku Ukrajini. Pistorijus je pojasnio da je to priprema za trenutak kada kancelar Olaf Šolc donese političku odluku o isporuci tenkova.

Bundesver ima, prema spisku u koji je "Špigl" imao uvid, ukupno 312 različitih tenkova "leopard 2" različitih serija, od kojih je 99 bilo poslato na održavanje i popravke u maju prošle godine, dok je jedan je već odbačen.

Kao rezultat toga, postoji 212 upotrebljivih modela "leoparda", uključujući 2A5, 2A6, 2A7 i 2A7V, koji je najsavremenija verzija sistema naoružanja. Nemačke snage su 22. maja, imale 53 "leoparda" verzije 2A7V.

List navodi, pozivajući se na izvore u vojsci, da bi Bundesver mogao da preda 19 modela "leopard 2A5" koji se trenutno koriste kao "neprijateljske snage" prilikom obuke vojske. Vojska kaže da je modele 2A5 najlakše "preboleti"jer se koriste samo za vežbe.

Ako nemačka vlada pristane na isporuku, "leopardi 2A5" mogli bi da se kombinuju sa modelima "leopard 2" iz drugih evropskih zemalja, kao što je Poljska u paketu za Ukrajinu.

Poljska ima tenkove tipa 2A4 koji su slični modelu 2A5 i mogu da budu unapređeni. U vojnom smislu, imalo bi smisla opremiti "leopardima" ceo tenkovski bataljon kako bi se Ukrajinci preoružali, navodi "Špigl".

Sastavljanje takvog paketa, ipak, tehnički nije trivijalno. Na primer, većina tenkova "leopard 2" u Evropi opremljena je hidrauličnim kontrolama kupole, dok modeli Bundesvera imaju električne komande. Za isporuku Ukrajini, smatraju vojni stručnjaci, homogena flota bi bila prednost, jer bi u suprotnom popravka i održavanje bili još komplikovaniji, a ukrajinski vojnici bi idealno trebalo da budu obučeni po modelu.

Nemačka dva puta da razmisli

Nemačka treba dva puta da razmisli pre nego što isporiči Ukrajini tenkove, napisao je analitičar "Špigla" Tomas Fišer.

Prema njegovom mišljenju, Nemci treba da odluče da li su spremni da potroše milijarde evra za dalje naoružavanje Ukrajine. On smatra da se Nemačka suočila sa strateškim problemom koji se sastoji u utvrđivanju toga koliko je daleko spreman da ide Berlin u podršci Kijevu.

"Ako se mogu isporučivati tenkovi, zašto se ne mogu isporučivati borbeni avioni? Gde je granica?", zapitao se Fišer.

On je, takođe, istakao da strategija koja je usmerena na stalno povećanje obima sredstava koja se izdvajaju za Ukrajinu nije ubedljiva.

Pritisci iz Britanije

Isporuka tenkova Ukrajini, sa čime se Nemačka u načelu slaže ali želi da Sjedinjene Države prvo pošalju Kijevu svoje "abramse", što Vašington odbija, izgovarajući se na komplikovano održavanje i obuku, biće tema današnjeg francusko-nemačkog samita, a opozicija u Nemačkoj je već najavila da će tražiti od Pistorijusa da im podnese izveštaj o stanju tenkova.

Britanija i dalje želi međunarodni sporazum na osnovu kog će Ukrajini biti obezbeđeni tenkovi nemačke proizvodnje za koje Kijev kaže da su im potrebni u borbi protiv Rusije, ali za čiji transfer je potrebna saglasnost Nemačke, izjavio je britanski ministar spoljnih poslova Džejms Kleverli.

"Naravno, voleo bih da vidim da su Ukrajinci opremljeni stvarima poput 'leoparda 2', kao i artiljerijskim sistemima koje smo obezbedili i mi i drugi", rekao je Kleverli u intervjuu za "Skaj njuz".

"Nastaviću da vodim te razgovore sa našim saveznicima i prijateljima iz NATO-a, kako bih olakšao donaciju najbolje vojne opreme Ukrajini kako bi joj pomogao da se odbrani", dodao je on.

Upitan da li Nemačka čini dovoljno da pomogne Ukrajini, Kleverli je rekao da želi da vidi "da svi idu koliko god mogu, ali će svaka zemlja podržati Ukrajinu na način koji joj najviše odgovara".