"Politiko": Bruno Le Mer, politička pretnja Emanuelu Makronu?

Javne prepirke francuskog predsednika i ministra ekonomije ukazuju na Le Merovu voljnost da istera sopstvenu stranu ali i rastuću političku moć, navodi "Politiko" i razmatra koje bi Le Merove šanse bile ako se kandiduje na izborima 2027. godine

Drugi mandat Emanuela Makrona kao predsednika Francuske nije ni blizu kraja, budući da ga je započeo 2022. godine.

Međutim, kako "Politiko" ocenjuje, sve otvoreniji obračuni Makrona i francuskog ministra ekonomije Bruna Le Mera ukazuju ne samo da popularni ministar pokušava da zaseni svog "šefa", već i da možda zauzme njegovo mesto na sledećim izborima.

Le Mer je svoju samovoljnost sve češće isazivao u poslednje vreme, navodi američki medij, ignorišući čak i uputsva premijerke Elizabet Born o davanju izjava javnosti.

Makron i Le Mer su ranije ovog meseca došli u sukob oko vladine telefonske linije za pomoć pekarima koji ne uspevaju da izađu za kraj sa ognomnim računima za struju koju je uspostavilo Le Merovo ministarstvo.

Makronov (ne preterano) suptilan ukor

"Probao sam da okrenem broj telefona za pomoć koji sam dobio, i, čik pogodite? On ne radi. Dosta mi je telefonskih linija za pomoć svuda", rekao je Makron grupi pekara okupljenih u Jelisejskoj palati, što je smatrano otvorenim ukorom ministra ekonomije.

Kako ocenjuju "Politikovi" izvori iz Jelisejske palate, Makrona je iritiralo to što je Le Mer požurio sa najavom mera za podršku pekarima pre nego što je Makron imao prilike da se oglasi.

"U suštini, Le Mer hoće da kaže: 'Ja sam Bruno Le Mer, a tebe ko šiša'", ocenio je jedan šef Makronove partije Renesansa u parlamentu Auror Berže za "Politiko".

To nije bio prvi put da je Le Mer uznemirio Makrona i njegove pristalice, koji navode da ministar ekonomije često ignoriše premijerski kabinet i aktivno radi na stvaranju sopstvene mreže poslanika i političara.

"Predsednik ne voli kada neko nije timski igrač i pokušava da uđe u centar pažnje, pa je vratio [Le Mera] na njegovo mesto. Imamo samo četiri ili pet godina da se dokažemo, a neki već razmišljaju o tome šta sledi", rekao je jedan savetnik vlade komentarišući nedavne tenzije.

"Bruno Le Mer nikada nije odustao od ideje da će postati predsednik. On je lojalan ministar, ali misli da ima isti stas kao Makron", dodao je taj zvaničnik.

Politička i društvena moć Bruna Le Mera

Bruno Le Mer ima impozantan portfolio, političku i društvenu pozadinu. Kao alumnus francuske prestižne Nacionalne škole za administraciju koja je do sada proizvela mnoge državnike, Le Mer je lako plivao na plimama političke moći i prethodno je služio kao državni sekretar za evropska pitanja i ministar poljoprivrede za vreme bivšeg predsednika Nikole Sarkozija.

Tečno govori nemački i ima reputaciju kulturnog čoveka, koji citira Aristotela na konferencijama za štampu i ponosi se što je prijatelj pisca Mišela Uelbeka. U slobodno vreme, Le Mer piše romane (priče se da je čak pisao ljubavne romane pod pseudonimom "Vojvoda Vilijam" kada je bio student).

Le Mer je takoće izgradio značajnu reputaciju u evropskim prestonicama ali i Briselu, gde je otelotvorio intervencionistički pristup Pariza industrijskoj politici.

Njegova borba protiv američkih domaćih subvencija koje prete da ugroze kompetentnost evropske automobilske industrije takođe su ga učinili ključnim igračem u turbulentnim transatlantskim odnosima.

Ankete pokazuju da je Le Mer najpopularniji ministar u Makronovoj vladi i da je postao još popularniji nakon pandemije kovida, kada je branio masovne mere pomoći za potrošače i preduzeća.

Povrh svega, Le Mer je na čelu jednog od najvećih i najvažnijih vladinih ministarstava, koje uključuje industriju i digitalne portfelje - što sve ide u korist njegovoj mogućoj predsedničkoj kandidaturi, ukazuje "Politiko".

"Le Mer se pozicionira na desnom centru političkog spektra, gde morate pokazati da ste umešni u ekonomiji", navodi stručnjak iz analitičke kompanije "Haris interaktiv" Žan-Danijel Levi.

"On igra na kartu 'pouzdanosti'... i takođe pokušava diskretno da razvije sopstveni glas" dodao je Levi i ukazao da Le Mer ne deli Makronov stav "kada poziva na kraj filozofije 'učiniti šta god je potrebno'", odnosno ukidanje subvencija u post-kovid periodu.

Le Merovo zalaganje za pomoć preduzećima i pojedincima tokom pandemije će ujedno biti i jedan od najvećih izazova tokom njegove moguće predsedničke kampanje, ocenjuje "Politiko".

On je tokom svog novogodišnjeg obraćanja pozvao na kraj "opijanja za državnu paru, što dovodi do mamurluka od kamatnih stopa", dok je Makron bio obazriviji po pitanju prenagljenog smanjivanja subvencija.

Kakve su Le Merove šanse pri mogućoj kandidaturi 2027. godine?

Budući da Makron ne može da se kandiduje i za treći mandat, u trci za francuske predsedničke izbore 2027. godine se mogu naći bivši premijer i konzervativni "teškaš" Eduard Filip, ministar unutrašnjih poslova Žeral Darmaran i Makronov saveznik Fransoa Bajru.

Le Mer se stalno rangira kao najpopularniji ministar u Makronovoj vladi ali je Filip popularniji i od njega, rekao je direktor istraživanja u anketnoj firmi "Ipsos" Matje Galar.

"Filip i Le Mer su na skoro istoj poziciji. Le Mer ima više tehnokratsku reputaciju, dok Filipa doživljavaju kao bližem narodu", rekao je Galar.

Le Mer se nada da će krenuti stopama svog prethodnika u ministarstvu ekonomije — upravo Makrona. Međutim, tokom četiri godine koliko ima do izbora 2027. godine, Le Merova reputacija će morati da se izbori sa nadolazećom recesijom i posledicama sukoba u Ukrajini, što može biti teže nego što se očekivalo, zaključuje "Politiko".