Svet

Azov ponovo na Fejsbuku: Nisu više na "Metinoj" listi opasnih organizacija

Odluku kojom je Azovu omogućeno da na Fejsbuku i Instagramu otvaraju naloge i postavljaju sadržaje pozdravio je ukrajinski ministar Fedorov koji se zahvalio bivšem zameniku britanskog premijera Niku Klegu
Azov ponovo na Fejsbuku: Nisu više na "Metinoj" listi opasnih organizacijaGetty © Jeff J Mitchell

Kompanija "Meta" uklonila je neonacistički bataljon Azov sa svoje dugačke liste opasnih organizacija i pojedinaca.

Promena će omogućiti Azovu da otvori naloge na Fejsbuku i Instagramu i postavlja na njima sadržaje bez straha da će oni biti uklonjeni, osim ukoliko ne naruše opšta pravila kompanije o dozvoljenom sadržaju. Drugi korisnici će, takođe, moći da podrže rad Azova, piše "Vašington post".

Promena u uređivačkoj politici na mreži, dolazi posle meseci debata o tome gde kompanija povlači liniju između slobodnog izražavanja u ratu i zabrane retorike koja bi mogla da vodi ka opasnim i nasilnim posledicama van mreže.

Nadzorni odbor "Mete", koji čine nezavisni intelektualci, poslednjih meseci zamerao je kompaniji da je otišla predaleko u suzbijanju sadržaja u kojima se kritikuju autoritarne vlade ili lideri.

U ovom slučaju, "Meta" je navela da je bataljon Azov odvojen od desničarskog nacionalističkog pokreta Azov, kao i da ukrajinska vlada ima formalnu komandu i kontrolu nad jedicinom. Drugi delovi pokreta Azov, uključujući Nacionalni korpus i njenog osnivača Andreja Bileckog još uvek su na listi opasnih organizacija i pojedinaca, saopštila je "Meta".

Ukrajinski ministar za digitalnu transformaciju Mihail Fedorov pozdravio je odluku "Mete" i izdvojio kao zaslužnog kompanijskog predsednika za spoljne poslove Nika Klega, nekadašnjeg zamenika britanskog premijera.

Prošlog leta, Fedorov se požalio u pismu upućenom Klegu da "Metin" automatski sistem za moderiranje sadržaja blokira ukrajinske medijske organizacije i onemogućava im da preneseu svoju istinu o sukobu u Ukrajini, dok je prethodno urgirao kod "Epla" i "Fejsbuka" da uvedu "digitalnu blokadu" protiv Rusije.

U tekstu "Vašington posta" navodi se da je Azov kontroverzna organizacija, kao i da je među najsposobnijim vojnim jedinicama koje su učestvovale u borbama u ključnim gradovima, poput Marijupolja ili sukobima u blizini Kijeva.

Ipak, ekstremno desničarska ideologija koju grupa zastupa, navodi se dalje, izaziva zabrinutost da privlače ekstremiste. Kada je Putin kao jedan od razloga početka vojne operacije u Ukrajini naveo i denacifikaciju, delimično je mislio i na snage Azova, navodi "Vašington post".

image