Nisu stigli ni tenkovi, Ukrajina već traži američke lovce: To je ono što želimo

Ukoliko dobijemo zapadne borbene avione, prednosti na bojnom polju biće ogromne, rekao je savetnik ukrajinskog ministra odbrane Jurij Sak

Tek što su zapadne države pristale da Ukrajini pošalju svoje najbolje tenkove, vlasti u Kijevu već su ispostavile novi zahtev.

Nakon dobijanja "leoparda 2" i "abramsa", sada traže isporuku borbenih aviona četvrte generacije, poput američkog F-16, rekao je savetnik ukrajinskog ministra odbrane Jurij Sak.

"Sledeća velika prepreka biće borbeni avioni", poručio je za "Rojters" Jurij Sak.

Oružane snage Ukrajine poseduju stare borbene avione iz sovjetske ere koji su prestali da se proizvode i pre nego što je Ukrajina proglasila nezavisnost pre više od tri decenije, navodi britanska agencija.

"Ukoliko dobijemo zapadne borbene avione, prednosti na bojnom polju biće ogromne. Nije reč samo o F-16. Avioni četvrte generacije, to je ono što želimo", naveo je Sak.

Podrška zapadnih zemalja od suštinskog je značaja za Kijev, piše "Rojters" i podseća da je pre početka vojnih dejstava čak i sama ideja da se Ukrajini isporuči oružje bila veoma kontroverzna, ali zapadne pošiljke su od tada rušile tabu za tabuom.

"Prvo nisu hteli da nam daju tešku artiljeriju, pa onda jesu. Nisu hteli da nam daju sisteme HIMARS, pa su nam ih na kraju dali. Nisu hteli da nam daju ni tenkove, a evo sada nam i njih šalju. Osim nuklearnog oružja, ne postoji ništa drugo što nećemo dobiti", ubeđen je savetnik ministra odbrane Ukrajine.

Istraživač sa britanskog tink tenka RUSI Džastin Bronk rekao je da će Vazduhoplovne snage Ukrajine imati velike koristi od eventualnog dobijanja borbenih aviona, međutim, istakao je da će oni biti izloženi velikom riziku od ruskih raketa, zbog čega će morati da lete veoma nisko, što će im dramatično smanjiti efikasnost.

Pozivajući se na izjave neimenovanih zapadnih diplomata, "Politiko" piše da je isporuka borbenih aviona Ukrajini samo pitanje vremena, ali navodi i da će, primera radi, Ujedinjeno Kraljevstvo mnogo teže prihvatiti da pošalje avione, nego što je to bio slučaj za isporuku tenkova.

Zapadne zemlje će prvo želeti da iscrpe sve druge opcije, uključujući slanje dronova i raketa dugog dometa, pre nego što bi pristale da isporuče borbene avione.

Međutim, slanje aviona bi predstavljalo ozbiljan logistički poduhvat, jer američki F-15 i F-16 zahtevaju dugačke, visokokvalitetne piste koje Ukrajini nedostaju, napominje list i dodaje da bi Rusija lako uočila svaki pokušaj izgradnje operativnih baza.

Kada je reč o drugim avionima, švedski ministar odbrane Pol Džonson izjavio je za "Politiko" da zvanički Stokholm trenutno ne planira da pošalje "gripen" Ukrajini.

Ono na šta je list posebno skreće pažnju jeste da su zapadni zvaničnici zabrinuti zbog moguće eskalacije sukoba, ali zaključuje da ih to ne sprečava da nastave sa slanjem teškog naoružanja.